Szwecja jest krajem nordyckim, położonym na Półwyspie Skandynawskim w północnej części Europy. Państwo graniczy na zachodzie z Norwegią, na północnym wschodzie z Finlandią, na wschodzie z Zatoką Botnicką oraz na południu i wschodzie z Morzem Bałtyckim. Szwecja jest połączona z Danią Mostem nad Sundem. Stolicą państwa jest położony na wschodnim wybrzeżu Sztokholm.
Aż 78% powierzchni kraju jest pokryte lasem. Szwecja jest też krajem w dużej mierze górzystym; na zachodzie rozciąga się pasmo Gór Skandynawskich, które oddziela Szwecję od Norwegii. 15% powierzchni kraju znajduje się za kołem podbiegunowym północnym. Na tym obszarze dni w lecie, a noce w zimie trwają ponad dobę. Bałtyckie wybrzeże Szwecji ma charakter fiordowo-szkierowy. Oznacza to silne rozczłonkowanie linii brzegowej i dużą liczbę przybrzeżnych wysp i wysepek pochodzenia polodowcowego. Największymi wyspami Szwecji są Gotlandia i Olandia.
Największe zgrupowanie ponad 30 tysięcy wysepek nosi nazwę Archipelagu Sztokholmskiego. W zachodniej części tego obszaru, na 14 wyspach, zlokalizowany jest Sztokholm. Jest to szczególnie atrakcyjne miejsce dla żeglarzy. Obszar jest dość trudny do pływania, ze względu na wiele zdradliwie ukrytych płytko pod wodą skał. Im bliżej otwartego morza, tym wysp jest mniej i są rzadziej rozmieszczone. Na obszarze Archipelagu znajduje się około 70 portów i wiele prywatnych przystani. Największą i najczęściej odwiedzaną przystanią w samym Sztokholmie jest Vasahamnen, która stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania miasta. Nieoficjalną stolicą Archipelagu jest Vaxholm. Znajduje się tu muzeum szwedzkiej armii, sklep żeglarski, restauracje, stacje benzynowe oraz przystań dla 100 jachtów.
Wartym odwiedzenia miejscem w Szwecji jest Gotlandia - największa wyspa na Bałtyku o skalistych, stromych brzegach. Turystów przyciągają tu małe osady rybackie, nieskażona przyroda i spokój. Charakterystycznym elementem krajobrazu wyspy są wiatraki i kamienne murki, oddzielające od siebie posiadłości. Atrakcją jest odbywający się na początku sierpnia w Visby (stolicy Gotlandii) Medeltidsveckan - Tydzień Średniowiecza. Na północ od Gotlandii leży niewielka wysepka Fårö. Można tu znaleźć jedne z najpiękniejszych w Szwecji piaszczystych plaż. W rezerwacie Langhammars na północnym cyplu znajdują się kilkunastometrowe wapienne ostańce w kształcie maczug, a w okolicy Gamlahamm - wyrzeźbione przez wiatr i wodę kamienne posągi. Głównym centrum wypoczynkowym Olandii jest Borgholm. Znajduje sie tu z jedna z najpiękniejszych plaż w Szwecji - Köpingsviken.
Pomimo położenia Szwecji w okolicach koła podbiegunowego, większa część kraju posiada klimat umiarkowany. Jest on modyfikowany przez obecność ciepłego Prądu Północnoatlantyckiego, który obmywa wybrzeża Europy od północnego zachodu. Dzięki temu Szwecja cieszy się łagodniejszymi temperaturami niż inne rejony położone na podobnej szerokości geograficznej, a nawet zlokalizowane bardziej na południu. W południowej części obszaru występuje klimat umiarkowany morski, w centrum - umiarkowany kontynentalny, a na północy - subpolarny. Temperatury wahają się w ciągu roku od 0°C w styczniu i 15-17°C w lipcu na południowych wybrzeżach do -14°C w styczniu i 10°C w lipcu na północy kraju. Szwecja otrzymuje średnio między 500 a 800 mm opadów rocznie (w górach ok. 2000 mm).
Kuchnia szwedzka jest prosta i niewyszukana, ale za to zdrowa i sycąca. Z uwagi na położenie państwa nad Morzem Bałtyckim i obecność na jego terenie wielu czystych jezior, popularne są tu dania rybne. Najchętniej spożywane są śledzie i makrele, a także owoce morza. Charakterystyczne dla kuchni szwedzkiej jest dodawanie do potraw dużej ilości cukru. W Szwecji można zjeść nietypowe zupy - np. piwną lub z dzikich róż. W kuchni szwedzkiej popularne są też różne gatunki serów i jogurty. Na deser Szwedzi jedzą chętnie suflet z jabłek lub agrestu albo wieniec drożdżowy. Popularne są głównie alkohole niskoprocentowe, takie jak piwo starköl czy lättöl. Ulubionym napojem bezalkoholowym jest w Szwecji mleko.
Ciekawostki: