Meksyk leży w Ameryce Północnej. Od północy graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, od wschodu z Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim, od zachodu i południa z Oceanem Spokojnym, a od południa i południowego wschodu z Gwatemalą i Belize. Słowo "México" pochodzi z języka nahuatl, jednak jego znaczenie nie jest znane.
Nad Zatoką Meksykańską rozciąga się długa na 1400 km równina. Na wybrzeżu znaleźć można laguny i rozległe nisko położone bagna. Równina położona nad Pacyfikiem jest węższa i uboga w wodę. Na południu tego obszaru leży chętnie odwiedzana przez turystów Riwiera Meksykańska, ze znanym kąpieliskiem Acapulco. Półwysep Jukatan, leżący pomiędzy Zatoka Meksykańską a Morzem Karaibskim, to teren równinny, zbudowany głównie w wapieni. Występują tu głębokie jaskinie krasowe. Piaszczyste plaże karaibskiego wybrzeża Jukatanu, nazywane są często Riwierą Majów. Turyści, żeglarze i nurkowie przybywają też licznie na Jukatan, aby zwiedzić przybrzeżne wyspy – Cozumel oraz Isla Mujeres. Można tu też popływać w masce i nurkować wśród przepięknych koralowców Wielkiej Rafy Mezoamerykańskiej.
Wielka Mezoamerykańska Rafa Koralowa rozciąga się wzdłuż wschodniego wybrzeża półwyspu Jukatan ku Belize, Gwatemali i Hondurasowi na długości ponad 1000 kilometrów. Jest to najdłuższa rafa koralowa na półkuli północnej. Kryształowo czysta woda oraz bogata fauna i flora przyciągają licznych amatorów nurkowania. Znajdują się tu miejsca do nurkowania dla każdego – od początkujących aż po zawodowców. Najpopularniejsze miejsca znajdują się w pobliżu wyspy Cozumel. Na wybrzeżu znajduje się wiele szkółek nurkowych, a także wypożyczalni sprzętu.
Meksyk, ze względu na dużą rozciągłość południkową, leży w kilku strefach klimatycznych. Na obszarach położonych na północ od zwrotnika Raka dominuje klimat zwrotnikowy kontynentalny - suchy na Wyżynie Meksykańskiej i w północnej części Sierra Madre Wschodniej i skrajnie suchy na Półwyspie Kalifornijskim i w Sierra Madre Wschodniej. Klimat podrównikowy wilgotny cechuje Kordylierę Wulkaniczną i Jukatan, podrównikowy suchy południową część Sierra Madre Wschodniej, a równikowy wybitnie wilgotny region Chiapas.
Meksykańska kuchnia jest bardzo różnorodna. Większość tradycyjnych potraw bazuje na daniach, których korzenie tkwią w epoce prekolumbijskiej, połączonych z wpływami kuchni hiszpańskiej. W Meksyku mamy do czynienia z dużym zróżnicowaniem kuchni w poszczególnych regionach. Północ kraju słynie z potraw z wołowiny, mięsa koziego oraz strusiego. W środkowej części Meksyku zaznaczają się wpływy innych regionów, ale posiada ona też charakterystyczne potrawy, takie jak: barbacoa (potrawa z mięsa owczego), pozole (rodzaj zupy z kukurydzy i dodatkiem mięsa wieprzowego lub drobiowego) czy tamal (nadziewane ciasto z mąki kukurydzianej).