Mauritius jest państwem wyspiarskim położonym na Oceanie Indyjskim, w odległości około 900 km na wschód od Madagaskaru i 165 km na północny wschód od Reunionu. W skład Mauritiusa wchodzą wyspy Mauritius i Rodrigues, archipelag Cargados Carajos i Wyspy Agalega. Głównymi językami używanymi w tym kraju są: francuski, angielski oraz język kreolski Mauritiusa. Mauritius wraz z wyspami Rodrigues i Reunion wchodzi w skład archipelagu Maskarenów. Stolicą jest leżący na północno-zachodnim wybrzeżu Port Luis.
Wyspy wchodzące w skład państwa Mauritius są pochodzenia wulkanicznego, jednak nie występuje tu już aktywny wulkanizm. Wyspa Mauritius ma kształt owalu o dłuższej średnicy 61 km i krótszej 47 km, otoczonego pierścieniem rafy koralowej. Linia brzegowa ma 161 km długości. Wnętrze wyspy zajmuje płaskowyż, który od północy opada łagodnie przechodząc w nadmorską równinę, natomiast od południa i zachodu opada ku wąskiemu pasmu wybrzeża stromymi urwiskami.
Północne wybrzeże stanowi raj dla miłośników sportów wodnych. Można tu uprawiać m.in. surfing czy nurkowanie. Północna część kraju posiada też najlepiej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Najpiękniejsze plaże wschodniego wybrzeża znajdują się w regionie Belle Mare. Wśród sportów wodnych popularne jest tu narciarstwo wodne, żeglarstwo, windsurfing, wędkarstwo, kajakarstwo, kitesurfing i nurkowanie. Zachodnie wybrzeże Mauritiusa jest najsłabiej rozwinięte pod względem turystycznym, ale za to można tu znaleźć urokliwe małe miasteczka i spokojne wioski rybackie o niepowtarzalnej atmosferze. Popularna plaża znajduje się w miejscowości Flic en Flac.
Mauritius leży w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego, który modyfikują wiejące z południowego wschodu pasaty. Na Mauritiusie występują dwie pory roku: ciepła, sucha zima od maja do listopada i gorące, wilgotne lato w drugiej połowie roku. Średnia roczna suma opadów to około 1300 mm. Temperatury wahają się od 21°C w lipcu do 26°C w styczniu. Rejon, w którym położony jest Mauritius, często nawiedzają cyklony.
Kuchnia Mauritiusa ma charakter wyspiarski - podstawę wielu dań stanowią ryby i owoce morza. Najpopularniejszą rybą jest marlin. Podaje się go gotowanego, grillowanego lub wędzonego. Do wielu dań używa się sosów - rougaille, który jest przygotowywany z prowansalskiego sosu pomidorowego i vindaye, wyrabiany z gorczycy i octu. Do lokalnych specjalności należą m.in. briani - potrawa z ryżu, przypraw, mięsa i ziemniaków, bouillabaisse - kreolska zupa z ryb, krewetek i langusty czy "sałatka milionera", przyrządzana z ostryg, raków, krabów, krewetek, ośmiornic, langusty i rdzenia palmy w sosie kreolskim. Popularnym alkoholem wyrabianym na wyspie jest rum - mocna wódka z trzciny cukrowej. Można tu kupić rum radycyjny, kokosowy, kawowy, waniliowy, liczi, migdałowy, bananowy, nawet afrodyzjakowy.