Gruzja to państwo w regionie Kaukazu, położone pomiędzy Europą i Azją. Na zachodzie graniczy z Morzem Czarnym, od północy z Rosją, od południa z Turcją i Armenią, a od południowego wschodu z Azerbejdżanem. Gruzja zajmuje powierzchnię prawie 70 km
2.
Linia brzegowa Gruzji ma 310 km długości, z czego 54 km leżą w Adżarii, a 200 km należy do Abchazji - autonomicznych republik w Gruzji.
Wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, od Abchazji do granicy tureckiej, w regionie znanym jako Niziny Kolchidy, dominuje
klimat podzwrotnikowy, który cechuje wysoka wilgotność i obfite opady (1000 do 2000 mm w skali roku; czarnomorski port Batumi otrzymuje 2500 mm w skali roku). Średnie dobowe temperatury, wynoszące w zimie 5°C, a w lecie 22°C, umożliwiają na tym obszarze wegetację kilka odmian palm.
Kuchnia gruzińska jest bardzo aromatyczna i zróżnicowana. Jednym z tradycyjnych dań jest chinkali - rodzaj pieroga faszerowanego mięsem czy mcwadi - szaszłyki posypane przyprawami. Najczęściej kojarzoną z Gruzją potrawą jest placek serowy chaczapuri. Popularnym w Gruzji alkoholem jest czacza (lokalny winiak). Gruzja jest uważana przez niektórych za ojczyznę wina, a zatem grzechem byłoby nie skosztować tego trunku.
Ciekawostki:
- Najstarsze na świecie pozostałości wina znaleziono w Gruzji, a zatem wszystko przemawia za tym, że ten trunek pochodzi właśnie z tego kraju.
- Pierwszy parowiec, który przepłynął Atlantyk, wypłynął z Gruzji.
- W wielu miejscach uprawiana jest cebula Vidalia - najsłodsza na świecie.