Wyspa położona u wybrzeży Włoch w pobliżu Neapolu, pomiędzy Półwyspem Miseno a wyspą Ischia. Należy do archipelagu Wysp Flegrejskich. Procida ma powierzchnię około 4 km2, a jej populacja to około 10 tys. osób. Linia brzegowa wynosi 16 km i jest bardzo urozmaicona, sporo tu zatoczek dobrze osłoniętych, stanowiących bezpieczne kotwicowiska. Najwyższym punktem wyspy jest Terra Murata (91 m n.p.m.).
Największa miejscowość Procidy nosi tę samą nazwę co wyspa i zlokalizowana jest w jej północnej części. Znajduje się tutaj port rybacki, port handlowy, do którego zawijają promy z Neapolu i z wyspy Ischia oraz marina. Warto wspiąć się na wzgórze, na którym zlokalizowany jest zamek i dawne więzienie. Rozciąga się stąd malowniczy widok na kolorowe zabudowania Procidy, port rybacki, zatoki oraz okoliczne wyspy.
Port osłonięty jest kilkoma falochronami. Na najdłuższym, usytuowanym po zachodniej stronie portu, postawiono światło zielone (Bl z 3s 10m 8Mm). Na środkowym falochronie, dzielącym port na dwa baseny, jest światło czerwone (Bl c 3s 10m 8Mm). Do tego falochronu centralnego dochodzą promy. Stawać można zarówno przy tym falochronie po jego wewnętrznej stronie, jak i przy nabrzeżu, gdzie postawiono kilka pomostów. Drugi basen utworzony jest przez wychodzący ze środkowej części owego centralnego falochronu falochron poprzeczny, skierowany ku wschodowi. Na jego główce światło zielone (S z 8m 4Mm (wer)). Zamknięty jest przez falochron po stronie wschodniej ze światłem czerwonym (S c 8m 4Mm (wer)). Tu znajduje się Porto Turistico di Procida Marina. Trzeba uważać na głębokości, bowiem są tu miejsca wypłycone do 1,4 metra. Należy stawać przy dwóch pomostach wystawionych po wschodniej stronie.
W niewielkiej odległości od tej miejscowości i portu, na południowym wybrzeżu praktycznie po przeciwległej stronie wyspy, znajduje się mała mieścina o nazwie Corricella. Ponieważ na Procidzie odległości są niewielkie, stanowi ona w gruncie rzeczy południowe przedmieście głównej miejscowości. Położona jest nad rozległą zatoką osłoniętą od północnego wschodu Punta dei Monaci, a od południowego zachodu Punta di Pizzaco. Dodatkową osłonę porciku usytuowanego wzdłuż nabrzeżnego bulwaru stanowią poprzeczne, zachodzące na siebie falochrony. Stawać można przy samym nabrzeżu, jak zwykle zwracając uwagę na głębokości, a także po wewnętrznej stronie falochronów, decydując się na przeprawę do miejscowości pontonem. Dobre miejsce postoju można też znaleźć na kotwicowisku po zewnętrznej stronie falochronów.
Na południowym krańcu wyspy znajduje się kolejna maleńka miejscowość o nazwie Chiaiolella. Tutejszy port tworzy niewielka, okrągła zatoka z wąskim wejściem, dodatkowo osłoniętym dwoma poprzecznymi falochronami. Na główce falochronu wyrastającego ze wschodniego brzegu zatoki ustawiono światło zielone (S z 9m 4Mm (wer)), na drugim, nieco cofniętym w głąb zatoki, a wyrastającym z jej zachodniego brzegu postawiono światło czerwone (S c 9m 4Mm (wer)). W porcie znajdują się pomosty tutejszego jachtklubu.
Nieco bardziej na południe znajdziemy obszerną zatokę, stanowiącą bezpieczne kotwicowisko. Powstała dzięki łukowatej grobli łączącej wysepkę Vivara z Procidą.