TYP: a1

Brač - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Brač


Brač to trzecia co do wielkości wyspa na Adriatyku. Jest zbudowana ze skał wapienno-kredowych, toteż już w starożytności powstało tu wiele kamieniołomów. Wiele z nich działa do dzisiaj. Na Braču szczycą się tym, iż z tutejszego białego kamienia zbudowano Biały Dom w Waszyngtonie oraz gmachy parlamentu w Berlinie i Wiedniu. Gdy wędrujemy po wnętrzu wyspy, częstym widokiem są wielkie ciężarówki wiozące potężne bloki kamienia. Na szutrowych i asfaltowych drogach wzbijają one tumany wapiennego pyłu, który pokrywa okolicę i osiada na roślinności.

Prawdziwą atrakcją turystyczną wyspy jest „Zlatni Rat”, przemieszczający się półwysep położony na południowym wybrzeżu w pobliżu miejscowości Bol. Zmienia on swój kształt w zależności od biegu prądów morskich.

Wschodnia strona Brača zbliża się do pobliskiej Šolty. Osłaniający zatokę, przy której mieści się miejscowość Milna, półwysep Zaglav oraz wysuwający się z Šolty Rt. Livaka, tworzą cieśninę o nazwie Splitskie Vrata. Panuje tu spory ruch, bowiem jest to najkrótsza droga ze Splitu na Hvar, Vis czy też Korčulę. Na północnym wybrzeżu wyspy znajduje się Supetar – to port promowy, dochodzą tu jednostki ze Splitu. Jachty mogą się zatrzymywać po wewnętrznej stronie falochronu, ale jedynie na krótko, bowiem te miejsca zarezerwowane są dla stateczków pasażerskich. W czasie bory i jugo w porcie powstaje wysoka fala. Przy dobrej pogodzie można kotwiczyć przed portem, jednak tak, aby nie utrudniać podejścia promom.

Linia brzegowa wyspy jest dosyć urozmaicona. Zarówno po północnej, jak i południowej stronie dostrzeżemy sporo zatoczek będących dobrymi kotwicowiskami, znajdziemy tu również kilka przystani, marin i miejsc zdatnych do cumowania. Ta uwaga dotyczy także wschodniego i zachodniego wybrzeża. Jednym z ważniejszych takich miejsc jest Milna, po zachodniej stronie wyspy. Na północ od niej w głąb lądu wcina się długa zatoka Bobovišće. Dalej jest niezamieszkana Stiniva, gdzie kotwiczyć możemy na głębokości około 5 metrów. Kolejna zatoka nosi nazwę Stipanska, tutaj również głębokość kotwiczenia to 5 metrów – boje przeznaczone są dla łodzi miejscowych. Na północnym wybrzeżu mamy do dyspozycji mały port w miejscowości Sutivan, dalej na wschód znajduje się wioska Mirca, gdzie można się zatrzymać przy niewielkim pirsie – głębokość 2 metry. Kolejnym miejscem jest wspomniany Supetar, później Splitska i tuż obok niej Postira. Kolejna zatoka to Pučišća – port przy wiosce kamieniarskiej. Na samym północno-wschodnim krańcu wyspy znajduje się Povlja, miejscowość i szeroka rozczłonkowana zatoka. Cumować można przy nabrzeżu portu miejskiego. Dobre kotwicowiska znajdują się przed wschodnim wejściem do portu, a także w głębi ciągnącej się na zachód zatoki Luka, tu znajdziemy kilka płatnych boi cumowniczych, stawać także można za opłatą przy molo restauracji „Pipo”, również za kotwiczenie w tej zatoce zostanie pobrana opłata.

Po wschodniej stronie Brača mamy zatokę Rasotica – to niezłe kotwicowisko głębokość około 4 metry. Dalej miejscowość Sumartin, z reguły w porcie miejsca zajęte, w razie konieczności można cumować po uprzednim ustaleniu do burty kutrów rybackich.

Południowe wybrzeże to oczywiście Bol, a za nim zatoki Blača , Smrka z kotwicowiskiem w północnym rogu zatoki – podchodząc należy uważać na hodowlę tuńczyków usytuowaną przed wejściem do zatoki, dalej na zachód Lučice – tu zarówno można kotwiczyć, ale także cumować do wystawionych boi, wreszcie niewielka zatoka Osibova, gdzie kotwiczymy na głębokości około 10 metrów. Nie należy wchodzić do zatoki Maslinowa, w całości jest zajęta przez hodowlę tuńczyków.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Brač"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2