TYP: a1

Słoń morski wywołał panikę w nadmorskim miasteczku

czwartek, 8 października 2020
Z mediów

Wielki słoń morski wzbudził prawdziwą panikę w chilijskim miasteczku Puerto Cisnes. Wszystko przez to, że olbrzymi zwierzak wybrał się...na przechadzkę ulicami. W akcję sprowadzenia go z powrotem na plażę zaangażowała się nawet chilijska marynarka wojenna.

Ogromny słoń morski wyczołgał się z morza i ruszył na spacer. Przemierzył tak około dziesięciu przecznic, zanim miejscowi zorientowali się, że trzeba mu pomóc wrócić na plażę. Dziesiątki osób, policjantów, marynarzy chilijskiej marynarki wojennej i zwykłych mieszkańców wyposażonych w duże plandeki próbowało zablokować dalszą drogę zwierzęcia w głąb miasta i skłonić go do powrotu na brzeg morza.


 

Okazuje się, że spacery słoni morskich i pingwinów w sierpniu i wrześniu to zjawisko naturalne w tym regionie i ma miejsce każdego roku, choć ostatnio zauważono jego wzrost. Zazwyczaj jednak zwierzęta samodzielnie odnajdują drogę na plażę. Być może ten akurat chciał sobie pozwiedzać.


Słoń morski czyli mirunga może dorastać do 6 metrów i ważyć około 4 ton.

Istnieją dwa gatunki słoni morskich, M. angustirostris występuje w południowo-wschodnim Oceanie Spokojnym, na Aleutach, w Zatoce Alaska i na zachód od Ameryki Północnej, na południe do środkowej Kalifornii Dolnej (Meksyk); czasami spotykany na Hawajach i Japonii oraz na Morzu Beringa. M. leonina występuje w obszarze okołobiegunowym głównie w strefie subantarktycznej, w tym na Antarktydzie, Macquarie, Wyspach Kerguelena, Georgii Południowej i Argentynie (Półwysep Valdés); zabłąkane populacje obserwowano w Australii, Brazylii, Chile, Mauritiusie, Mozambiku, Namibii, Nowej Zelandii, Omanie i Urugwaju.

Tagi: słoń morski, Puerto Cisnes
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 kwietnia

W Bremerhaven przekazano Amerykanom żaglowiec "Horst Vessel", obecnie "Eagle".
wtorek, 16 kwietnia 1946
W Spiliby urodził się sir John Franklin, żeglarz, podróżnik polarny i odkrywca. Głównym celem jego wypraw było poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego, zajmował się badaniem północnych wybrzeży Kanady. Zmarł (1847 r.) z wycieńczenia w czasie wyprawy p
niedziela, 16 kwietnia 1786