TYP: a1

Zakończyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej

piątek, 20 listopada 2020
Informacja prasowa/3.FO

Zakończyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ), w ramach której siły 3. Flotylli Okrętów oraz zespół niemieckich okrętów przeprowadziły wspólne szkolenie na Bałtyku.

Zakończone w piątek, 20 listopada szkolenie to typowe ćwiczenia osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych. W szkoleniu uczestniczyły jednostki 3. Flotylli Okrętów sformowane w tzw. Okrętową Grupę Zadaniową, lotnictwo morskie oraz jednostki brzegowe. W skład OZG weszło pięć okrętów #. FO: fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, okręt podwodny ORP Bielik, korweta patrolowa ORP Ślązak, okręt rakietowy ORP Piorun oraz okręt ratowniczy ORP Maćko. W skład komponentu lotniczego wchodziły: śmigłowiec poszukiwawczo - ratowniczy W-3WARM Anakonda oraz śmigłowiec pokładowy Kaman SH-2G Super Seasprite, a także samoloty F-16 i SU-22. Na lądzie operowały siły Komendy Portu Wojennego Gdynia, Morskiej Jednostki Rakietowej, 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego oraz 43. Batalionu Saperów FOW z Rozewia.

Główne zadania jakie wykonywały na orzu szkolące się jednostki to prowadzenie operacji zwalczania okrętów podwodnych oraz celów nawodnych i powietrznych. Załogi okrętów wykonywały strzelania artyleryjskie do celów morskich i powietrznych, ćwiczyły także obronę przeciwawaryjną polegającą na walce z pożarami i z przebiciami kadłuba.

W ramach szkolenia morskiego odbyło się także ćwiczenie PASSEX, w którym oprócz sił narodowych uczestniczyły okręty Niemieckiej Marynarki Wojennej: dwie korwety rakietowe FGS Erfurt i FGS Ludwigshafen oraz zaopatrzeniowiec FGD Donau. Polscy i niemieccy marynarze współdziałali w zakresie wykonywania symulowanych ataków rakietowych, obrony powietrznej, manewrowania w szykach oraz doskonalenia procedur łączności.

 

Tagi: manewry, 3. Flotylla Okrętów
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620