TYP: a1

Uszkodzenie podmorskiego kabla

poniedziałek, 29 stycznia 2024
Hanka Ciężadło

Niewiele jest na świecie rzeczy równie narażonych na usterki, co instalacje na dnie Bałtyku. Co i rusz trafiają im się jakieś przykre incydenty – pech i już, prawda?

Tym razem ofiarą nieszczęśliwego przypadku padło połączenie elektroenergetyczne EstLink 2 w Zatoce Fińskiej. O usterce poinformowały w miniony weekend władze Estonii i Finlandii. 

Co to za kabel?

Zacznijmy od tego, że skoro padł EstLink 2, to istnieje również EstLink 1, któremu nic złego się nie stało. Jak dotąd. Obie instalacje stanowią zestaw podmorskich kabli elektroenergetycznych, który łączy Estonię z Finlandią i ma za zadanie zabezpieczyć dostawy energii po obu stronach Zatoki Fińskiej.

EstLink powstał 10 lat temu, chociaż pomysły utworzenia tego typu połączenia padały już pod koniec ubiegłego millenium. Długo pozostawały jednak wyłącznie ciekawą koncepcją i  jakoś nie mogły przebić się poza fazę projektu. Dopiero wyjątkowo ostra zima na przełomie 2002 i 2003 roku i zwiazane z nią trudności z zapewnieniem dostaw energii sprawiły, że prace przyspieszyły, pieniądze sie znalazły i połączenie wreszcie powstało. Estlink 2, który właśnie przestał działać, został uruchomiony w 2014 roku i kosztował 320 mln euro, z czego na same kable wydano 180 mln euro. Nic zatem dziwnego, że jego uszkodzenie wywołało spore oburzenie; oraz pytania o sprawcę.

Przyczyna nieznana

W ciągu ostatnich lat na Bałtyku doszło do awarii Nord Stream (tu akurat nie rozpaczamy), Balticconector, a teraz jeszcze EstLink. O ile w przypadku Balticconector istnieją mocne podejrzenia co do sprawcy zamieszania (miał nim być chiński statek Newnew Polar Bear, który przeorał dno zgubioną kotwicą), o tyle w pozostałych przypadkach szczegóły awarii owiane są mgiełką tajemnicy.

Ale ponieważ akurat toczy się wojna na Ukrainie, naturalnym podejrzanym wydają się Rosjanie, którym nie podoba się fakt, że w 2023 roku Finlandia wstąpiła do NATO – a wstąpiła w odpowiedzi na rozpoczęcie przez nich wojny.

W Internecie pojawiły się zatem sugestie, jakoby rankiem w dniu uszkodzenia EstLink w okolicy pojawił się jakiś tajemniczy „rosyjski statek badawczy”. Nie podano ani nazwy tej jednostki, ani żadnych innych szczegółów – trudno więc powiedzieć, ile prawdy jest  tych spekulacjach.

 

 

Tagi: Bałtyk, sabotaż, awaria, uszkodzenie, kabel, EstLink
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 listopada

Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007