TYP: a1

Szukają sieci-widm

wtorek, 29 sierpnia 2017
Z mediów/PAP

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęła się międzynarodowa akcja poszukiwania i wyławiania tzw. sieci-widm, czyli zagubionych sieci rybackich. Jak szacuje WWF, tylko w polskiej strefie Bałtyku może zalegać 800 ton sieci.

Zagubione sieci rybackie nadal łowią ryby. Mogą się w nie także zaplątać ptaki i ssaki morskie. Sieci-widma są na dodatek źródłem mikrocząsteczek plastiku, które wpływają negatywnie na stan ekosystemu morskiego. Pokryte parafinami mogą przyczyniać się do lokalnego zanieczyszczenia wód substancjami oleistymi. Z kolei sieci zaczepione na wrakach statków mogą również stanowić poważne zagrożenia dla nurków.

 Akcja „Marelit”, czyli poszukiwanie i łowienie sieci widm odbywać się będzie na całym polskim wybrzeżu do końca października.  Podobne działania będą odbywać się także na wodach szwedzkich, niemieckich i estońskich.

Poszukiwanie sieci prowadzone jest przez rybaków na kutrach, za pomocą specjalnie do tego celu zaprojektowanego drapaka, tzw. szukarka. Poszukiwania będą także prowadzone przez profesjonalnych nurków na wskazanych wcześniej wrakach. W przedsięwzięciu bierze udział Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb oraz Akademia Morska w Szczecinie, która udostępniła swoją jednostkę Nawigator XXI”.

Tegoroczne wyciąganie sieci-widm to kontynuacja podobnych przedsięwzięć sprzed kilku lat, ale na większą, międzynarodową skalę. Początki akcji wyławiania porzuconych sieci sięgają w Polsce 2011 r. Np. w 2015 r. udało się wyciągnąć z dna Bałtyku 268 ton sieci-widm.

Podczas pierwszego rejsu tegorocznej akcji, w okolicy Władysławowa udało się odnaleźć stalową linę, która prawdopodobnie jest częścią sprzętu połowowego typu sieć trałowa. Lina musiała zalegać na dnie Bałtyku przez ok. 20 lat.

WWF Polska chce nie tylko wyławiać zagubione sieci, ale przede wszystkim stworzyć systemowe rozwiązanie, aby w przyszłości nie dochodziło do zagubień. „Chcemy opracować metodologię, która mogłaby zostać zastosowana przez rybaków z Polski, Szwecji, Estonii i Niemiec. Liczymy, że uda nam się przeprowadzić także analizę kosztów utylizacji sieci-widm, tak aby rybak mógł bezpłatnie zdać je w porcie jako odpady. Teraz musi on ponosić dodatkowe, niemałe opłaty” – powiedziała PAP Marta Kalinowska z WWF Polska.

 

Akcja będzie prowadzona na polskim wybrzeży do końca października. Planowane jest jej powtórzenie w okresie od czerwca do września 2018 r. "Marelitt" jest współfinansowany przez unijny Program Regionu Morza Bałtyckiego. Budżet międzynarodowego projektu na najbliższe 3 lata to 3,7 mln euro, z czego 60 proc. przeznaczone jest na działania na morzu.

 

 

Tagi: sieci, WWF, wyławianie, Marelit
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 listopada

Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007