TYP: a1

Malediwy nie chcą obywateli Izraela

poniedziałek, 3 czerwca 2024
Hanka Ciężadło

Władze Malediwów zakazały wjazdu posiadaczom izraelskich paszportów. Taka decyzja jest odpowiedzią na oburzenie opinii publicznej wywołane działaniami w Gazie. Jest to kolejny po Malezji kraj wydający obostrzenia dotyczące obywateli Izraela.

Malediwy kontra Izrael

Trzeba podkreślić, że Malediwy to kraj muzułmański, a mówiąc dokładniej: sunnicki. Co więcej, nie utrzymuje on oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem, a mimo to stanowi popularny kierunek wakacyjny dla turystów z tego państwa. W 2023 roku Malediwy odwiedziło 11 tysięcy osób z Izraela. Czy to dużo?

Owszem, dużo. Wedle danych zamieszczonych na stronie izraelskiej ambasady w Warszawie, populacja Izraela wynosi obecnie 7 milionów osób. Polska jest znacznie większa, a w 2023 roku Malediwy odwiedziło 19 tysięcy naszych rodaków. Krótko mówiąc – obywatele Izraela naprawdę lubią ten kierunek. Zakaz pewnie ich zaboli.

Gniew tłumu

Działania Izraela w Strefie Gazy budzą wiele kontrowersji i z pewnością macie własne zdanie na ich temat; podobnie, jak mieszkańcy Malediwów. Różnica polega na tym, że o ile my obserwujemy konflikt niejako z boku, muzułmańska ludność Malediwów traktuje rzecz dużo bardziej osobiście. I nie podoba jej się to, co widzi. 

Nic zatem dziwnego, że to właśnie jej nastroje doprowadziły prezydenta Mohameda Muizzu do wydania zarządzenia zakazującego posiadaczom izraelskich paszportów wjazdu do kraju. Rzecz traktowana jest z pełną powagą - jak informuje biuro prezydenta, rząd Malediwów powoła wkrótce specjalną podkomisję, która będzie nadzorować tylko tę kwestię. 

Warto przypommieć, że Malediwy to nie pierwszy muzułmański kraj, który wprowadził obostrzenia dotyczące Izraela. Pod koniec ubiegłego roku Malezja zakazała wpływania do swoich portów wszystkim jednostkom, jakie pływają pod banderą Izraela, których armatorami są izraelskie firmy, albo które udają się do tego kraju. 

 

Tagi: Malediwy, Izrael, Gaza, wojna, zakaz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 września

Zmarł Wim van Acker - wybitny żeglarz lodowy, popularyzator klasy DN, m.in. w Polsce. Wielokrotny uczestnik mistrzostw Polski w żeglarstwie lodowym, mistrz Polski w 1971 r., a także człowiek, który żeglarstwu lodowemu w Polsce służył wielką pomocą fachową
niedziela, 8 września 1991
W czasie wejścia do Helu, na zewnętrzny falochron zostaje rzucony s/y "Antracyt"; dzięki szybkiej akcji ratowniczej uratowano załogę i jacht.
czwartek, 8 września 1983
Alain Colas na trimaranie "Manoureva" wystartował z Saint Malo w samotny rejs do Sydney, bijąc rekord trasy (79 dni, 6 godzin i 34 minuty).
sobota, 8 września 1973
W Portsmouth nastąpił start do pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread Race. W regatach wystartowały polskie jachty "Otago" (Kpt. Zdzisław Pieńkawa) i "Copernicus" (Kpt. Zygfryd Perlicki). Regaty wygrał meksykański kecz "Sayula II".
sobota, 8 września 1973
Z Gdyni wyruszyła "Chatka Puchatków" z załogą Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz; trasa wiodła przez Morze Północne do Boulogne, potem Calais, Port-Saint-Luis-du Rhone, rzekami, kanałami do Marsylli, Morze Śródziemne, Maderę, Martynikę, później już samo
poniedziałek, 8 września 1958
Zakończenie wyprawy Magellana - "Victoria" pod dowództwem Juana Sebastiana de Elcano dotarła do Sewilli.
poniedziałek, 8 września 1522