20 marca 2018 roku o godzinie 13:44 i 48 sek. czasu uniwersalnego UTC (14:44 i 48 sek. czasu polskiego) - jacht Katharsis II z kapitanem Mariuszem Koperem i ośmioosobową załogą okrążył kontynent Antarktydy, zamykając pętlę na pozycji: 62 stopnie 00.28’ szerokości geograficznej południowej i 064 stopni 53,66’ długości geograficznej wschodniej. Wykonanie pełnej pętli po wodach Antarktyki - zajęło polskim żeglarzom: 72 dni 5 godzin i 33 minut 44 sek. Cała pętla została wykonana w trakcie żeglugi non-stop cały czas płynąc na południe od 62 stopnia szerokości geograficznej południowej. Taki wyczyn do tej pory nie udał się nikomu na świecie.
Głównym celem Wyprawy kapitana Kopera było okrążenie Antarktydy po przybrzeżnych wodach kontynentu, czyli na południe od 60 stopnia szerokości południowej) . Katharsis II od wypłynięcia z Kapsztadu w dniu 23 grudnia 2017 do przecięcia swojego śladu ze stycznia 2018 r. pokonała już 12700 mil morskich, w tym 10400 mil żeglując non-stop po przybrzeżnych wodach Antarktydy.
Podczas dzisiejszej łączności satelitarnej Kapitan Mariusz Koper przekazał:
"Podstawowym wyzwaniem naszej Wyprawy było opłyniecie jachtem żaglowym i non-stop kontynentu Antarktydy po jej wodach, czyli na południe od 60 stopnia szerokości południowej. Do tej pory było kilka prób i wypraw, ale nikomu nie udało się zamknąć antarktycznej pętli w jednym rejsie i tak daleko na południe. Wygląda na to, że całą antarktyczna pętlę wykonaliśmy nie tylko jak zakładał plan, to jest poniżej 60 stopnia szerokości południowej - ale na południe od 62. stopnia. Podczas naszej żeglugi wokoło kontynentu Antarktydy mieliśmy co prawda podczas sztormu na Morzu Davisa jedno wyjście na północ poza 62. równoleżnik, ale cofnęliśmy się i wróciliśmy na południe od 62. stopnia. Czyli dokonaliśmy pełnego okrążenia kontynentu Antarktydy poniżej (na południe) od 62 stopnia S. Jesteśmy zmęczeni, ale szczęśliwi.
Ale to jeszcze nie jest koniec Wyprawy. Ze szczytu musimy jeszcze wrócić. Przed nami kolejne 3000 mil do portu w Hobart. Na świętowanie sukcesu przyjdzie jeszcze czas. Ciągle jesteśmy w Antarktyce, zdani tylko na siebie, tysiące mil morskich od najbliższego portu. Przez najbliższy tydzień nadal będziemy musieli wypatrywać gór lodowych i zwalniać w nocy. Księżyc jest w nowiu i przy zachmurzeniu widzimy to co przed dziobem tylko przez kamery termowizyjne i radar. Gdy zaczyna padać nie widzimy praktycznie nic. Musimy być ciągle skupieni, by bezpiecznie dopłynąć do Hobart na Tasmanii. Ale zrobiliśmy to po co tu przypłynęliśmy. Dziękujemy za wszystkie życzenia".
- Mariusz Koper, i cała załoga Katharsis IIa
O Wyprawie:
POLSKA ŻEGLARSKA WYPRAWA ANTARKTYCZNA KATHARSIS II
Non-stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej.
Rejs jachtu Katharsis II z kpt. Mariuszem KOPEREM i 8.osobową załogą (Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Magdalena Żuchelkowska, Michal Małecki, Ireneusz Kamiński, Piotr Kukliński, Robert Kibart), to próba ustanowienia żeglarskiego rekordu świata (na trasie Kapsztad - Hobart dookoła najzimniejszego kontynentu Ziemi) jak najbliżej Antarktydy, wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej
Wyprawa została dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie - do młodych kobiet (i ich rodzin) i jest realizowany od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie: http://antarcticcircle60s.pl/category/hania/.
Wyprawa to także wyzwanie naukowe. W trakcie rejsu prowadzone są badanie wód antarktycznych, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie. Piotr Kukliński, członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN, jest odpowiedzialny za realizowane eksperymenty naukowe.