Odkryto niemiecki okręt podwodny z 1915 r.
poniedziałek, 25 stycznia 2016
Informacja/ScottishPower Renewables
Podczas badań dna morskiego u wybrzeży Norfolk i Suffolk odkryto wrak łodzi podwodnej. Odkrycie to, jak poinformowała firma ScottishPower Renewables zaginiony w 1915 roku niemiecki U-31.
Fot. ScottishPower Renewables |
Badania dna morskiego prowadzone były przez firmy ScottishPower Renewables i Vattenfall, które planowały w tym miejscu wybudowanie elektrowni wiatrowej. W ciągu dwóch lat SPR and Vattenfall, używając nowoczesnego sonaru przebadały ponad 6000 m kw dna. W czasie badań odkryto ponad 60 wraków. O większości z nich wiedziano wcześniej, jednak odkrycie ładzi podwodnej było kompletną niespodzianką.
Początkowo odkrywcy sądzili, że natrafili na holenderski okręt podwodny HNLMS O13, który zaginął w czerwcu 1940 roku podczas patrolowania wód pomiędzy Danią a Norwegią. Jednak dokładniejsze badanie wielkości oraz wyglądu wraku wykazało, że jest to jednostka nie holenderska, a niemiecka. Odkryty okręt ma 57,6 metra długości, 4,1 metra szerokości i 4,6 metra wysokości a biorąc pod uwagę widoczne uszkodzenia można było przypuszczać, że łódź miała więcej niż 60 ale mniej niż 70 metrów długości. Dzięki archiwalnym zapisom wiadomo było, że w tamtym rejonie zaginęły tylko dwie jednostki, U-31 i U-34. Po trzech latach od odkrycia stwierdzono wreszcie ostatecznie że SPR natrafiło na szczątki U-Boota typu U-31 z czasów I wojny światowej.
SM U-31 został przyjęty to służby we wrześniu 1914 roku. Rankiem 13 stycznia 1915 roku okręt wypłynął z Wilhelmshaven na rutynowy patrol i zniknął. Sądzimy, że wpłynął on na minę u wybrzeży Anglii i zatonął wraz z całą załogą, na którą składało się 4 oficerów i 31 marynarzy - mówi archeolog morski Mark Dunkley.
U-31 był pierwszą z 11 jednostek typu U-31, które wybudowano w latach 1912-1915. Osiem z nich zostało zatopionych, a 3 się poddały i po wojnie zostały zniszczone.
Miejsce spoczynku wraku uznano za cmentarz wojenny. Jednostka nie będzie podnoszona, a farma wiatrowa zostanie wybudowana tak, by nie naruszyć spokoju poległych.