TYP: a1

Morskie szkolenie nurków

poniedziałek, 3 sierpnia 2020
Z mediów/3.FO

Od poniedziałku, 27 lipca, szkolenie na wodach Zatoki Gdańskiej prowadził okręt ratowniczy ORP Maćko. Nurkowie z Dywizjonu Okrętów Wsparcia operujący z pokładu jednostki uczestniczyli w kursie doskonalącym nurkowania. 

W trakcie szkolenia kursanci wykonywali prace podwodne z wykorzystaniem: hydraulicznych i pneumatycznych narzędzi podwodnych, pontonów wydobywczych czy eżektora. Pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów z okrętu ratowniczego ORP Lech, nurkowie doskonalili umiejętności m. in. spawania, cięcia, betonowania, udzielania pomocy załodze okrętu podwodnego czy ratownictwa podwodnego.

Oprócz realizacji prac podwodnych, nurkowie odbywali także treningi ciśnieniowe w komorze dekompresyjnej. Są one niezbędne do utrzymania tzw. „kondycji nurkowej” czyli ciągłej gotowości do wykonywania zadań podwodnych na średnich i dużych głębokościach.

***

Dywizjon Okrętów Wsparcia jest jedną z najmłodszych jednostek polskiej Marynarki Wojennej, jednakże dysponuje niezwykle doświadczoną kadrą i sprawdzonym wielokrotnie wyposażeniem. W jego skład wchodzą dwa duże okręty ratownicze ORP Lech i ORP Piast, okręt szkolny ORP Wodnik, dwa kutry ratownicze ORP Maćko i ORP Zbyszko oraz Brzegowa Grupa Ratownicza.

Kuter ratowniczy ORP Maćko przeznaczony jest do prowadzenia prac podwodnych i wykonywania zadań nurkowych oraz poszukiwawczo-ratowniczych. Przystosowany jest do ratowania życia ludzkiego i mienia na morzu. W składzie załogi znajdują się grupy nurków mogące prowadzić prace podwodne. Okręt może udzielać pomocy poszkodowanym w wypadkach na morzu. Jest przystosowany do ściągania z mielizny i holowania uszkodzonych jednostek.

Tagi: nurkowie, ORP Maćko, Dywizjon Okrętów Wsparcia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620