© 2004 by Tomasz Sienicki |
Za niecały miesiąc Gdańsk, stolica Pomorza, stanie się morskim centrum Europy. W dniach od 18 do 22 maja w tym mieście odbywać się będą obchody 4. Europejskiego Dnia Morza. To święto całego sektora gospodarki morskiej. Dlatego nad Motławę przyjadą przedstawiciele władz państwowych i instytucji europejskich. Europejski Dzień Morza został ustanowiony na 20 maja, na mocy trójstronnej deklaracji Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej. Uzasadnieniem tej decyzji była potrzeba zwiększenia świadomości i zauważenia znaczenia obszarów morskich, gospodarki morskiej oraz bogatego europejskiego dziedzictwa morskiego. Po raz pierwszy, Europejski Dzień Morza obchodzony był w roku 2008, a gospodarzem wydarzenia była Bruksela. W kolejnych latach "ludzie morza" spotykali się w Rzymie (2009) oraz hiszpańskim Gijon (2010). W tym roku do tej listy dołączy Gdańsk.
Obchody rozpoczną się 18 maja, od uroczystego koncertu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Jednak ich oficjalna część zaplanowana jest na 19 i 20 maja, kiedy to odbędzie się międzynarodowa konferencja, której hasłem przewodnim jest "Polityka morska: Przede wszystkim ludzie". Poruszy tematykę taką jak realizacja europejskiej strategii dla regionu Morza Bałtyckiego, zapewnienie atrakcyjności miejsc pracy w sektorze morskim czy promocji transportu morskiego wobec zachodzących zmian klimatycznych. W piątek, 20 maja, sale konferencyjne zostaną udostępnione stowarzyszeniom branżowym, organizacjom pozarządowym i innym organizacjom związanym z morzem, które przygotują własny program na ten dzień. I tak, uczestnicy konferencji obradować będą podczas równoległych sesji, dotyczących m. in. promocji zatrudnienia w sektorze gospodarki morskiej, usług oceanograficznych czy zwiększenia konkurencji żeglugi bliskiego zasięgu.
Wśród gości, który mają pojawić się w Gdańsku, znajdują się m. in. europejska komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, Maria Damanaki, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. transportu, Siim Kallas, europejski komisarz ds. programowania finansowego i budżetu, Janusz Lewandowski, Minister Infrastruktury, Cezary Grabarczyk, prezydent miasta Gdańsk, Paweł Adamowicz oraz marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.
Oprócz części oficjalnej, organizatorzy przygotowali też wiele imprez towarzyszących dla mieszkańców Trójmiasta oraz turystów. Wszyscy, którzy w dniach 20-22 maja zdecydują się na przyjazd do Gdańska będą mieli okazję na skosztowanie specjałów rybnych podczas Kulinariów 2011, zapoznania się z techniką budowy drewnianej łodzi czy wysłuchania "morskich opowieści".
W ramach Europejskiego Dnia Morza, 21 maja otwarty zostanie sezon żeglarski. Z tego powodu na Targu Rybnym utworzy się miasteczko wodniackie, a na wodach Motławy w wyścigach smoczych łodzi rywalizować będą załogi Uniwersytetu Gdańskiego oraz Politechniki Gdańskiej. Odbędą się także regaty jachtów klasy Optimist. Mieszkańcy Gdańska będą mieli również okazję wzięcia udziału w paradzie jednostek morskich po Motławie.
Obchody Europejskiego Dnia Morza 2011 organizowane są wspólnie przez Komisję Europejską, miasto Gdańsk, Ministerstwo Infrastruktury oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.