TYP: a1

Gdańsk jednym z „6 Cudów Bałtyku”

niedziela, 11 listopada 2012
Informacja prasowa
Gdańsk został jednym z sześciu zwycięzców międzynarodowego konkursu "6 Cudów Bałtyku" („6 Baltic Sea Wonders”). Do rywalizacji zgłoszono 65 miejsc i obiektów z regionu Morza Bałtyckiego. Po trzech etapach internetowego głosowania wyłoniono zwycięzców, wśród których znalazł się Gdańsk jako wyjątkowe „miasto pamięci i wolności”.

Konkurs zorganizowano w ramach projektu, którego celem jest promocja potencjałów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu bałtyckiego – obiektów o znaczeniu historycznym, atrakcji przyrodniczych czy centrów miast, które są fundamentem rozwoju zrównoważonej turystyki w tym obszarze. Konkurencja była duża: 10 państw, 65 nominowanych propozycji (w tym 12 z Polski) i zaledwie 6 możliwych zwycięzców. Gdańsk rywalizował z tak znanymi i cenionymi turystycznie miejscami, jak historyczne centrum Sankt Petersburga, twierdza Narva, hanzeatyckie śródmieście Lubeki czy mur berliński, a także starówka Krakowa, kopalnia soli w Wieliczce, Zamek Krzyżacki w Malborku czy sopockie molo. Jedynym krajowym zwycięzcą poza Gdańskiem jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 8 listopada w Sopocie podczas konferencji BTC (Baltic Sea Tourism Commission). Anna Zbierska, Dyrektor Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta, odbierając w imieniu Gdańska zwycięski dyplom podkreśliła, że jest to niezwykle cenne i ważne wyróżnienie, gdyż w głosowaniu wzięli udział sami mieszkańcy nadbałtyckich państw, a wygrana jest dowodem silnej marki naszego miasta jako turystycznego magnesu i lidera w regionie.

Magdalena Kuczyńska
Biuro Prasowe
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620