TYP: a1

Czy Rosjanie szykują coś na Morzu Północnym?

wtorek, 21 lutego 2023
Hanka Ciężadło

Cóż, może i szykują, chociaż hiszpańskich nurków jeszcze tam nie wysłali. Holendrzy twierdzą jednak, że zauważyli wzmożoną aktywność ze strony Rosji, co może wskazywać na przygotowania do sabotażu. I tu naprawdę należy się martwić, bo Morze Północne to podmorskie kable, farmy wiatrowe, gazociągi... Krótko mówiąc, ma się co psuć.

 

Skąd wiemy o tej tajnej akcji?

Jeśli wiemy, to chyba przestała być tajna – i kto wie, może właśnie o to Rosjanom chodziło? Faktem jest, że holenderska jednostka wywiadu wojskowego MIVD opublikowała właśnie raport dotyczący aktywności Rosjan. Służby ostrzegły w tym dokumencie operatorów energetycznych, by „mieli się na baczności” i w miarę możliwości zwiększyli środki bezpieczeństwa.

W tej sprawie zorganizowano też konferencję prasową. Podczas tego spotkania szef MIVD, Generał Jan Swillens, opowiedział m.in. o rosyjskim statku, którego załoga próbowała mapować infrastrukturę na Morzu Północnym. Szczególnie interesowały ją farmy wiatrowe. Jednostka została jednak zauważona przez holenderskie służby i w eskorcie marynarki wojennej oraz straży przybrzeżnej została zmuszona do oddalenia się.

Nie tylko się rozglądają

Poza rozpoznaniem mogącym poprzedzać ewentualny sabotaż Holendrzy zaobserwowali też inne niepokojące zachowania ze strony Rosjan. W raporcie opisano między innymi wysiłki rosyjskich oficerów wywiadu prowadzące do „potajemnego pozyskiwania i transportowania objętych sankcjami towarów do Rosji”.

Co ciekawe, w podobnym tonie wypowiadali się specjaliści z Norwegii. Norweska służba bezpieczeństwa politycznego PST stwierdziła, że mimo iż sabotaż ze strony Rosji na razie jest mało prawdopodobny, należy uznać, że sektor naftowy pozostaje „szczególnie wrażliwym celem”. Warto w tym miejscu podkreślić, że po zniszczeniu Nord Stream władze w Oslo bardzo poważnie podeszły do tematu ochrony swojej infrastruktury krytycznej. Norwegia zdecydowała się wówczas na pokazówkę, zwiększając swoją obecność na Morzu Północnym i latając myśliwcami F-35 nad platformami wiertniczymi.

I co dalej?

Władze Niderlandów zareagowały na wszystkie te rewelacje dość stanowczo. Co prawda do żadnego sabotażu nie doszło, więc nie ma się o co „czepiać” - ale bez wątpienia można wykonać kilka ostentacyjnych gestów w kierunku Rosji. Na razie zaczęto od wydalenia grupy rosyjskich dyplomatów. Zapowiedziano też zamknięcie holenderskiego konsulatu w Sankt Petersburgu.

Jak powiedział holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra, „Teraz nadszedł czas, aby wytyczyć granicę. Wszyscy wiemy, że Rosja nie siedzi bezczynnie. Musimy upewnić się, że nie jesteśmy naiwni i że reagujemy proaktywnie”.

 

Tagi: Rosja, Niderlandy, Morze Północne, sabotaż, infrastruktura
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 grudnia

W Berdyczowie urodził się Józef Korzeniowski, pisarz marynista, znany później jako Joseph Conrad; jako młody człowiek wyemigrował do Anglii, gdzie zaciągnął się na statek. Po latach służby na morzu osiadł w południowej Anglii, gdzie zmarł w 1925 r.
czwartek, 3 grudnia 1857