TYP: a1

Powstał projekt rewitalizacji Portu Czerniakowskiego

poniedziałek, 6 grudnia 2010
Weronika Morys
Tomcat Arch
Konkurs na koncepcję planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Portu i Cypla Czerniakowskiego wygrała pracownia. Tomcat Arch. Design Tomasza Olszewskiego z Piaseczna. Port Czerniakowski znajduje się w Warszawie na lewym brzegu Wisły, w dzielnicy Śródmieście na wysokości osiedla Solec.

Port Czerniakowski nie był pogłębiany od 40 lat. Z powodu osadzania mułu w porcie, podczas niskich przepływów basen portu częściowo wysycha, co uniemożliwia korzystanie z wody nawet kajakarzom. Obecnie Port Czerniakowski jest miejscem działań Fundacji Ja Wisła, która przeprowadza regularne akcje sprzątania portu, organizuje na jego terenie koncerty, tańce na Dechach, kino plenerowe, a latem, w awanporcie, wystawia leżaki. Obecnie w porcie cumuje barka "Herbatnik", łódź pychowa "Rowka", bat "Nieuchwytny" oraz wiślana krypa "Basonia-Wałowice", które są własnością Fundacji. Port można zwiedzać pieszo, rowerem, kajakiem. Port stał się również przystanią dla barek mieszkalnych (koszarek). Jest to jedyne bezpieczne miejsce na lewym brzegu Wisły, w którym mogą cumować nie stojąc w nurcie rzeki.

Przedmiotem konkursu było wykonanie koncepcji zagospodarowania obszaru Portu i Cypla Czerniakowskiego, jako głównego portu rzecznego Warszawy z przeznaczeniem na rekreację, sport i turystykę wodną, a także opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów publicznych. W zwycięskiej koncepcji, która została wybrana spośród 26 złożonych prac, port został osłonięty budynkiem wzdłuż ulicy Czerniakowskiej. Elewacja budynku będzie obłożona membraną z tworzywa sztucznego, która ma budzić skojarzenia z żaglem rozpostartym na wietrze. Koncepcja zakłada również stworzenie kawiarni w budynku podwieszonym pod Mostem Łazienkowskim, pieszo-rowerowej kładkę nad zatoką i szpaleru fontann na Osi Stanisławowskiej. Na na czubku cypla architekci zaplanowali wieżę widokową w kształcie muszli ślimaka.

Tak obecnie wyglądają okolice Portu Czerniakowskiego:

View Larger Map

Tak ma wyglądać Port po rewitalizacji:
Tomcat Arch.
Tomcat Arch.

Tomcat Arch. Tomcat Arch.
Tomcat Arch. Tomcat Arch.
   
Tomcat Arch. Tomcat Arch.
 Tomcat Arch.  Tomcat Arch.
   
 Tomcat Arch.  Tomcat Arch.
  Tomcat Arch.   Tomcat Arch.
   
  Tomcat Arch.   Tomcat Arch.
Tomcat Arch. Tomcat Arch.
   
Tomcat Arch. Tomcat Arch.
Tomcat Arch. Tomcat Arch.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620