TYP: a1

Sylwetki piratów - Christopher Condent

wtorek, 9 sierpnia 2011
Weronika Morys

Piracka flaga Christophera Condenta.
Autor: WarX
Christopher Condent żył w latach 1690-1770. Urodził się w Plymouth w Devonshire. Był pierwszym piratem, który przeniósł się z Bahamów w region Afryki - w jego ślady poszedł później między innymi Edward England. W bujnym życiorysie Condenta można znaleźć wątki pełne przemocy, torturowania więźniów, a nawet... związane z kanibalizmem.

Działając początkowo w regionie Ameryki Środkowej, wraz ze swoją załogą opuścił New Providence na Bahamach w 1718 roku, kiedy gubernatorem wyspy został Woodes Rogers. W czasie przeprawy przez Ocean Atlantycki jeden z członków załogi, nad którym się znęcano zagroził, że wysadzi prochownie statku. Condent szybko wskoczył do luku i strzelił mu w twarz. Rzekomo załoga pokroiła jego ciało na kawałki, a Condent rozciął mu brzuch, wyrwał serce, ugotował i zjadł.

Podczas dalszego rejsu piraci zdobyli statek handlowy. Mniej więcej połowa załogi odpłynęła, a pozostali wybrali Condenta na kapitana. Na Wyspach Zielonego Przylądka Condent i jego ludzie zdobyli portugalski statek wyładowany winem, eskadrę małych statków oraz holenderski statek wojenny. Condent zatrzymał statek wojenny i nazwał go “Flying Dragon”. Pożeglował na nim do wybrzeży Brazylii, gdzie przejmował kolejne statki, nie stroniąc od torturowania więźniów, którym kazał odcinać uszy i nosy.

Największe łupy zdobył jednak Condent, kiedy dotarł do wybrzeży Afryki. W czerwcu lub lipcu 1719 roku dopłynął do Madagaskaru. Podczas pobytu na Sainte-Marie zwerbował część dawnej załogi pirata i korsarza Johna Halsey’a. Przez kolejny rok grasował w okolicach wybrzeża Oceanu Indyjskiego i Morza Czerwonego. W 1720 roku w pobliżu Bombaju Condent i jego załoga zdobyli ogromny arabski statek, wyładowany po brzegi skarbami i kosztownościami o wartości około 150 000 funtów. Żeby nie rozwścieczyć Kompanii Wschodnioindyjskiej, załoga Condenta miała tym razem przykazane nie robić krzywdy załodze ani pasażerom.

Następnie Condent i jego załoga wrócili na wyspę Saint-Marie i podzielili łup. Każdemu z nich przypadło po około 2000 funtów. Condent i czterdzieści innych członków jego załogi popłynęli na wyspę Bourbon, gdzie negocjowali z gubernatorem poddanie się francuskim władzom. Po ułaskawieniu około dwudziestu z nich osiedliło się na wyspie, ale Condent ożenił się ze szwagierką gubernatora, wyjechał do Francji, a następnie osiadł wraz z żoną w Bretanii i został zamożnym kupcem.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 kwietnia

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001