TYP: a1

Żeglarski maraton na zalewie

wtorek, 20 czerwca 2017
Informacja prasowa

W miniony weekend (podobnie zresztą jak w poprzednim) na włocławskim zalewie zaroiło się od białych żagli. Nieprzypadkowo, bowiem w dniach od 16 do 18 czerwca żeglarze z całego kraju walczyli tu o prestiżowy tytuł Mistrza Polski w Długodystansowych Mistrzostwach Polski Jachtów Kabinowych ANWIL CUP 2017, przygotowanych i przeprowadzonych już po raz 19. przez włocławski YACHT CLUB ANWIL. Sponsorem Głównym Mistrzostw była wielce zasłużona dla żeglarstwa polskiego włocławska firma ANWIL S.A.

Na starcie regat stanęło 28 załóg z 78 zawodnikami na pokładach. Ścigali się w czterech zaliczanych do Mistrzostw klasach: T-1, T-2, T-3 i MICRO oraz dodatkowo w klasie OPEN. Przez trzy dni  trwania zawodów rozegrano 7 wyścigów, z tego 6 na naprawdę długim, wymagającym dystansie. Dość powiedzieć, że trasa jednego wyścigu liczyła (łącznie z tzw. halsówką pod wiatr) ok. 18 km. Gdy dodamy, że takich wyścigów w drugim dniu regat przeprowadzono 4 – łatwo policzyć, że żeglarze przepłynęli tego dnia ponad 70 km, spędzając na wodzie blisko. 7 godzin. A warunki pogodowe tego dnia na Zalewie nie należały do łatwych.

Jak przystało na imprezę rangi Mistrzostw, miały włocławskie regaty stosowną oprawę. Zmagania zawodników na trasie obserwował Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera, a Jarosław Bazylko, Wiceprezes PZŻ  ds. żeglarstwa śródlądowego i jednocześnie Dyrektor cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych wchodził także w skład Komisji Sędziowskiej.

Zmęczeni, ale zadowoleni kończyli regaty zawodnicy biorący udział w Mistrzostwach. Zmęczeni, bo w ciągu trzech dni zmagań na wodzie doświadczyli różnych warunków pogodowych (popadało, czasami nawet intensywnie, momentami było dość chłodno – jak na połowę czerwca, wiało i to chwilami ostro, ale też na koniec wyścigów trafił się prawie bezwietrzny upał). Zadowoleni, bo żeglowanie na Zalewie Włocławskim,  na dodatek w rywalizacji z czołowymi sternikami cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, każdemu prawdziwemu żeglarzowi przynosi wiele satysfakcji.

A jak poszczególni z nich uplasowali się w tej rywalizacji pokazujemy w poniższym zestawieniu:

klasa T1 – MISTRZ POLSKI Andrzej RYGIELSKI, I WICEMISTRZ POLSKI Andrzej KĘDER, II WICEMISTRZ POLSKI Remigiusz CHŁOPOCKI; klasa T2 – MISTRZ POLSKI Piotr ADAMOWICZ, I WICEMISTRZ POLSKI Radosław CIERPIAŁ, II WICEMISTRZ POLSKI Arkadiusz SENDLEWSKI; klasa T3 – MISTRZ POLSKI Mirosław SZTUBA, I WICEMISTRZ POLSKI Mirosław CZECH, II WICEMISTRZ POLSKI Wojciech SPISAK; klasa MICRO – MISTRZ POLSKI Piotr TARNACKI, I WICEMISTRZ POLSKI Bartosz PIOTROWSKI, II WICEMISTRZ POLSKI Rafał MOSZCZYŃSKI. W klasie OPEN, która z uwagi na niespełnienie regulaminowego wymogu startu minimum pięciu jachtów aby zaliczyć wyniki klasy do mistrzostw Polski, miejsca w kolejności zajęli – I Michał GABRYSIAK, II Bogdan KALWOSIŃSKI, III Robert SOBOCIŃSKI. Klasa Omega standard nie wystartowała w mistrzostwach  z powodu braku załóg.

Zwycięzcy otrzymali tradycyjne, ręcznie malowane włocławskie fajansowe puchary, medale, dyplomy i czeki nagród finansowych. Wśród uczestników rozlosowano nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę IMET - dystrybutora elektronarzędzi oraz inkrustowany stół do jachtu od firmy ROMAL – przystań Dobiegniewo.

 

Tagi: regaty, jachty kabinowe, liga
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620