TYP: a1

Pierwsze polsko-duńskie regaty wystartują z Kamienia Pomorskiego

wtorek, 4 lutego 2014
Marek Świderski | Informacja prasowa
rejs BromollaW dniach 5-7 września odbędę się regaty Sputnik Cup – pierwsze polskie regaty z metą w duńskim porcie Nexo na wyspie Bornholm. Organizatorem regat jest Jacht Klub Kamień Pomorski. Partnerami regat są port Nexo i gmina Kamień Pomorski.

Regaty, zaliczane do Pucharu Bałtyku Południowego i Pucharu Sezonu ZOZŻ, są uhonorowaniem wkładu Mateusza Stodulskiego w popularyzację weekendowego żeglowania na Bornholm. Mateusz Stodulski jachtem Sputnik I i Sputnik II w latach 2011-2013 odwiedził Bornholm 31 razy ustanawiając swoisty polski rekord i promując Kamień Pomorski jako główny port, z którego wyruszają rejsy na tę malowniczą wyspę. W 2014 roku Sputnik II będzie w rejsie dookoła świata. Klub chce jednak rozwijać ideę pływania na Bornholm, który staje się najważniejszą żeglarką atrakcją Kamienia Pomorskiego.

Regaty rozpoczną się w dniu 5 września 2014 w piątek. Po uroczystym otwarciu jachty biorące udział w regatach (około 30 jednostek) przepłyną w paradzie przed kamieńskim molo, po czym popłyną na redę Dziwnowa, gdzie odbędzie się start do regat. Pierwszy etap regat do Nexo będzie etapem nocnym. Jachty będą osiągały metę na redzie Nexo rano 6 września 2014. Nagrody dla zwycięzców pierwszego etapu regat fundują duńscy przedsiębiorcy z Bornholmu. Władze portu Nexo podejmują uczestników regat kolacją. Przewidziany jest program artystyczny. 7 września o godzinie 8.00 odbędzie się start do drugiego etapu – dziennego: Nexo - Dziwnów. Jachty będą osiągały metę na redzie Dziwnowa 7 września wieczorem, po czym będą przepływały do mariny Kamień Pomorski. Ostatnie jachty dopłyną do mariny Kamień Pomorski rano 8 września. Na godzinę 12.00 8 września 2014 przewidziane jest uroczyste zakończenie regat i wręczenie nagród dla zwycięzców regat, a godzinie 14.00 zaplanowany jest obiad dla uczestników regat na terenie kamieńskiej mariny.rejs Bromolla

Wyspa Bornholm jest niezwykle atrakcyjna dla żeglarzy. Położona niespełna 100 km od polskiego wybrzeża ma zupełnie inną geologię niż Pomorze Zachodnie. Skały, szkiery, klify to charakterystyczne elementy Bornholmu. Bornholm ma bardzo dużo atrakcji turystycznych i dobrze rozwiniętą sieć portów jachtowych. Dotychczas nie były organizowane regaty pomiędzy żadnym polskim portem a Bornholmem. Wielu żeglarzy boi się otwartego morza i nie pływa na Bornholm. Poprzez nasze regaty chcemy pokazać jak łatwo jest tam dopłynąć. Skutkiem zadania ma być wypromowanie Kamienia Pomorskiego jako głównej bazy wypadowej na tę wyspę dla żeglarzy, a co za tym idzie zwiększenie ilości jachtów na stałe stacjonujących w kamieńskiej marinie. Bornholm jest w zasięgu weekendowej żeglugi z Kamienia Pomorskiego, ale już nie z Wolina, Stepnicy czy Szczecina i liczymy, że żeglarze chcący eksplorować tę wyspę przeniosą swoją jachty do kamieńskiej mariny. Kolejnym skutkiem powinno być umocnienie marki Mariny Kamień Pomorski jako portu morskiego (dotychczas nie wszyscy żeglarze tak go postrzegają). Przygotowania do rejsu „Sputnikiem dookoła Ziemi” wspierają: Exalo Drilling S.A., Henri Lloyd, Crewsaver, Eljacht, Sail Service, Jacht Klub Kamień Pomorski i Miesięcznik Żagle.

Zdjęcia: Patrycja Predko
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 grudnia

W Berdyczowie urodził się Józef Korzeniowski, pisarz marynista, znany później jako Joseph Conrad; jako młody człowiek wyemigrował do Anglii, gdzie zaciągnął się na statek. Po latach służby na morzu osiadł w południowej Anglii, gdzie zmarł w 1925 r.
czwartek, 3 grudnia 1857