TYP: a1

Kolosy 2011 rozdane

wtorek, 13 marca 2012
Kinga Rzucidło
W dniach 9-11 marca tysiące podróżników i pasjonatów wypraw przybyło do Hali Sportowo-Widowiskowej w Gdyni. To tu, przy ul. Kazimierza Górskiego 8 odbywała się największa podróżnicza impreza w Polsce. By wejść na halę w niedzielę, 11 marca trzeba było odczekać w kolejce półtorej godziny. Trudy wynagrodziła uroczysta ceremonia wręczenia Kolosów.

Po odczytaniu werdyktu Kapituły, publiczność poznała nazwiska laureatów za podróżnicze dokonania roku 2011 w kategoriach: „Podróże, "Żeglarstwo", "Alpinizm", "Eksploracja jaskiń" oraz "Wyczyn roku". Tradycyjnie już, Kapituła przyznała również Super Kolasaza całokształt osiągnięć oraz nagrodę im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, połączoną z grantem Prezydenta Gdyni (15.000zł) na zorganizowanie wyprawy.

Nagrodą Super Kolos 2011 został uhonorowany Aleksander Doba. Werdyktem Kapituły 66-letniego kajakarza doceniono „za całokształt osiągnięć kajakarskich i konsekwentne dążenie do realizacji coraz bardziej ambitnych celów eksploracyjnych”. Olek Doba jest najbardziej doświadczonym polskim kajakarzem. Po rzekach, morzach i oceanach przepłynął łącznie ponad 70 tys. kilometrów. Jako pierwszy człowiek samotnie przepłynął Ocean Atlantyk z kontynentu na kontynent, z Afryki do Ameryki Południowej, ponadto opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał, oraz jako pierwszy Polak przepłynął kajakiem całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia.

Prestiżową statuetkę w kategorii "Żeglarstwo" otrzymał Bronisław Radliński. Kapituła doceniła zorganizowany przez kapitana rejs „Morskim szlakiem Polonii 2010-2011". Dla przypomnienia, za wyprawę na jachcie "Solanus" wokół obu Ameryk żeglarz uhonorowany został również II nagrodą w plebiscycie Rejs Roku 2011.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Aleksander Hanusz i Filip Sułkowski za rejs „Flotylli Śledziowej” do Skanii oraz Monika Witkowska i Börje Ivarsson za arktyczny rejs na Czukotkę i Wyspę Wrangla.

Aleksander Hanusz i Filip Sułkowski na odkryto pokładowych sklejkowych szalupkach „Trinidad” i „Black Betty”przemierzyli 270 mil morskich, z Mrzeżyna do szwedzkiej Skanii i z powrotem. Po drodze załoga odwiedziła trzy kraje, dwie wyspy i jedną rzekę a żeglarze przepłynęli dwa razy jezioro Healge i tyle samo Morze Bałtyckie. Drugi zespół wyróżnionych, Monika Witkowska i Börje Ivarsson na małym, 10,5-metrowym jachcie „Anna” odbył trzymiesięczny rejs po trudnych do żeglugi akwenach arktycznych. Załoga jako pierwsza na świecie pokonała tę trasę docierając m.in. na mało znaną Wyspę Wrangla i dziewiczą północną Czukotkę.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Źródło:
www.kolosy.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 kwietnia

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001