Jak utrzymać niezbędny obecnie, fizyczny dystans? O ile na ulicach czy w kolejkach jest on łatwy do uzyskania, o tyle w zakładach pracy już niekoniecznie – chociażby dlatego, że pracownik, zwłaszcza fizyczny, przede kim chce wykonywać pracę, a nie liczyć centymetry. Kiedy jednak pracuje się z ludźmi czy towarami z różnych stron świata, ostrożność jest koniecznością.
Happy to announce that @PortofAntwerp is teaming up with @Rombit_BE & will be the first company to test the innovative Romware Covid Radius #bracelet. This digital bracelet ensures #socialdistancing & permits #contacttracing. Read more: https://t.co/j999nhBtd7. #portofthefuture pic.twitter.com/F9oqLw3U55
— Jacques Vandermeiren (@jacquesvdmeiren) April 17, 2020
Na ciekawy pomysł, jak pomóc pracownikom utrzymywać niezbędną odległość 1,5 metra wpadły władze portu w Antwerpii. W porcie obsługa ładunków czy przemysłowa produkcja odbywają się normalnie, potrzebne były więc dodatkowe procedury w celu zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa. Z pomocą przyszła technologia stworzona przez firmę technologiczną Rombit – to Romware Covid Radius, inteligentna opaska na nadgarstek.
Jak to działa? Kiedy pracownicy znajdują się za blisko, opaska wydaje sygnał ostrzegawczy. Co ważne dla zachowania prywatności, Romware Covid Radius nie przekazuje pracodawcy danych lokalizacyjnych pracownika ani innych poufnych informacji. Za to, kiedy dojdzie do zakażenia, system pomaga odnaleźć osoby, które z zakażonym pracownikiem miały kontakt. W oświadczeniu portu w Antwerpii podano, że "Opaska pomoże pracownikom w przestrzeganiu surowych środków ostrożności ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), przy jednoczesnym poszanowaniu prywatności użytkownika”.
Zainteresowanie bransoletką jest tak duże i to na całym świecie, że firma Rombit pracuje nad wprowadzeniem jej zmodyfikowanej wersji na rynek masowy.
Tagi: koronawirus, port, bezpieczeństwo, technologia