TYP: a1

Pierwszy od ponad 40 lat statek wycieczkowy z USA dopłynął na Kubę

środa, 4 maja 2016
Redakcja/MF
Wiozący 700 pasażerów statek „Adonia” wypłynął z Miami na Florydzie i przybił do portu w Hawanie. To wydarzenie obserwowały setki osób, dla których to historyczna chwila – ostatni rejs ze Stanów Zjednoczonych na Kubę miał miejsce w latach 70. kiedy prezydent Carter zniósł restrykcje w podróżowaniu na wyspę. Potem zostały one jednak przywrócone.

rejs na Kubę, Adonia
Fot. Carnival Corporation


Pasażerowi rejsu zostaną na Kubie tydzień. Armator, firma Fathom zapowiada, że na Kubę odbywać się będą regularne rejsy, dwa razy w miesiącu.

Z organizacją rejsu związane były spore trudności. Jak podaje agencja AFP „Władze w Hawanie do ostatniego tygodnia zwlekały ze zniesieniem swoich restrykcji uniemożliwiających Kubańczykom podróżowanie drogą morską do i ze Stanów Zjednoczonych. Początkowo Carnival (grupa, do której należy Fathom – przyp. TS) podjął nawet decyzję o nierejestrowaniu na rejs obywateli USA, którzy wywodzą się z Kuby. Wywołało to falę oburzenia i krytykę ze strony Białego Domu". Ostatecznie, po uchyleniu restrykcji nie ma już żadnych ograniczeń, aby wykupić wycieczkę na Kubę. Kosztuje ona 1800 dolarów przy korzystaniu z jednoosobowej kabiny lub 7000 dolarów za apartament.

Według komentatorów, z rejsów korzystać będą przede wszystkim przedstawiciele społeczności kubańskiej. W Stanach Zjednoczonych żyje do 2 mln osób o kubańskich korzeniach.

Uruchomienie stałego połączenia morskiego pomiędzy oboma krajami stało się możliwe po historycznej wizycie prezydenta USA Baracka Obamy na Kubie, która miała miejsce w dniach 21-22 marca. Wcześniej USA złagodziły szereg restrykcji nałożonych na Kubę po 1961 roku. Wznowiono np. regularne połączenia lotnicze i zniesiono część zakazów dotyczących handlu, biznesu oraz podróży na Kubę dla osób odwiedzających rodziny, dziennikarzy, sportowców i ludzi kultury.

Tagi: Kuba, wycieczkowiec, restrykcje, rejs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620