Kon-Tiki2 zakończona niepowodzeniem
poniedziałek, 21 marca 2016
Niestety niepowodzeniem zakończyła się wyprawa Kon’Tiki2. Jej uczestnikom udało się dotrzeć do Wyspy Wielkanocnej, ale w drodze powrotnej przeszkodziła im zła pogoda. Po 43 dniach od wypłynięcia ekspedycja została przerwana.
Fot. Kon-Tiki2 |
Ekspedycja Kon-Tiki2 wypłynęła w listopadzie z Peru. Miała powtórzyć legendarny wyczyn norweskiego antropologa i podróżnika Thora Heyerdahla, który w 1947 roku z pięcioma towarzyszami zbudował tratwę z balsy i przepłynął z Peru do wysp Tuamotu. W Kon-Tiki 2 udział wzięli również Norwegowie, ale także kilku Rosjan, Maoryska, Szwed, Peruwiańczyk, Anglik i Meksykanin. Chodziło nie tylko o przygodę ale i naukę, bowiem wśród członków wyprawy znaleźli się biolog, oceanografka i specjalista od nowych technologii. Żeglarze zaczęli od ścięcia 44 drzew balsy w Ekwadorze, tak jak Heyerdahl po czym z pomocą peruwiańskich marynarzy śmiałkowie zbudowali dwie tratwy i wyruszyli w morze.
Po 43 dniach dwie tratwy dopłynęły do Wyspy Wielkanocnej czyli ponad 3,7 tys. km dalej. W styczniu uczestnicy ruszyli z powrotem i jednak musieli wezwać pomoc, bo w dotarciu do brzegów Ameryki Południowej przeszkodziła im niekorzystna pogoda. Uczestnicy wyprawy zmuszeni byli wezwać pomoc – udzielił jej przebywający akurat w pobliżu statek Hokuetsu Ushaka. Wszyscy uczestnicy wyprawy są już bezpieczni.
Mimo iż nie udało się zrealizować zamierzeń wyprawy, jej uczestnicy są zadowoleni. Zgromadzili bowiem sporo danych o zmianach klimatycznych i zanieczyszczeniach oceanu.
Tagi:
Kon-Tiki,
wyprawa,
tratwa,
balsa,
Heyerdahl