TYP: a1

Joanna Pajkowska pierwszą Polką, która opłynęła świat solo non-stop

poniedziałek, 29 kwietnia 2019
Monika Frenkiel

Duma dla polskiego żeglarstwa! Joanna Pajkowska w niedzielę, 28 kwietnia o godz. 9.43 polskiego czasu dotarła do mety w Plymouth, zamykając wokołoziemską pętlę. Tym samym stała się pierwszą Polką, która opłynęła świat solo bez zawijania do portów. 


 

Przed Joanną Pajkowską podobnego wyczynu dokonało trzech Polaków - Henryk Jaskuła, Tomasz Lewandowski i Szymon Kuczyński. 61-letnia Pajkowska natomiast jest pierwszą Polką w historii, która  odbyła rejs dookoła świata klasyczną trasą, wokół trzech słynnych przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn i bez zawijania do portów. Żeglarka wyruszyła 23 września zeszłego roku, wypływając z Plymouth Mayflower Marina. Po 216 dniach rejsu dotarła do tego samego portu.  Na miejscu czekała na nią grupa osób, w tym mąż Aleksander Nebelski.
Próbę opłynięcia świata Joanna Pajkowska  już raz podjęła. Poprzednio, w latach 2008-2009, wybrała trasę z Panamy na zachód i z powrotem. Rejs trwał 198 dni. Miał to również być rejs non-stop, ale z powodu sztormu koło Przylądka Dobrej Nadziei żeglarka musiała schronić się w Port Elizabeth. 
Rejs Joanna Pajkowska zorganizowała bez sponsorów, niemal własnym sumptem. Żeglowała na aluminiowym jachcie „FanFan”, który udostępnił jej niemiecki żeglarz Uwe Röttgering (razem z nim Polka wygrała atlantyckie regaty załóg dwuosobowych TWOSTAR). „FanFan” to konstrukcja z połowy lat 80 i ma za sobą jedną wyprawę dookoła świata - Uwe Röttgering odbył na nim samotny wokółziemski rejs etapowy szlakiem zapomnianych i rzadko odwiedzanych wysp. 

Warto też przypomnieć, że pierwszą w historii żeglarstwa kobietą, która samotnie opłynęła świat była także Polka - Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Jej rejs dookoła świata i z zawijaniem do portów trwał od 10 marca 1976 r. do 28 marca 1978 r. 

 

Tagi: Joanna Pajkowska, rejs, solo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 listopada

Abel Tasman dociera do Tasmanii w drodze z Dżakarty.
poniedziałek, 24 listopada 1642