Fot. Maksy420 |
Może i żeglarstwo nie jest dla niego całym życiem, ale były czasy kiedy nie wyobrażał sobie bez niego życia. Uznawany za twórcę survivalu w Europie, jeden z najbardziej znanych polskich podróżników - Jacek Pałkiewicz.Urodził się 2 czerwca 1942 roku w niemieckim obozie pracy w Immensen. Dzieciństwo spędził w Ełku, tu się wychowywał, dorastał i tu wkroczył w dorosłe życie. Mając 13 lat zdobył patent żeglarski. Najpierw zaczął żeglować po jeziorach mazurskich, później przeniósł się na Bałtyk, ale po pewnym czasie i morze przestało wystarczać. Miał duże plany i ogromne marzenia, chciał wiele osiągnąć.
Początkiem lat 70-tych wyemigrował do Włoch. Chwilę po tym rozpoczęła się jego wielka, trwająca po dziś dzień przygoda. Pierwsze szlify podróżnicze zdobył w latach 1971-1972. Był oficerem pokładowym na statkach taniej bandery panamskiej. Rok później jako inspektor pracował w kopalniach: złota w Ghanie i diamentów w Sierra Leone. W roku 1975 ukończył studia w Szkole Dziennikarskiej w Mediolanie, jako dziennikarz i redaktor współpracował z włoskimi czasopismami.
W tym samym roku dokonał rzeczy wielkiej. Chcąc udowodnić, że jeżeli ofiara katastrofy morskiej nie załamie się psychicznie, to będzie mogła się uratować, samotnie, na 5-metrowej szalupie ratunkowej nazwanej na cześć córki Patrycji „Paty”, podjął próbę przepłynięcia Atlantyku. Udało się! Z Dakar do stolicy Gujany - Georgetown, bez łączności ze światem, bez radia i sekstantu, a jedynie z kompasem w roli niezawodnego przewodnika, płynął przez 44 dni. Miał z sobą niewielką ilość wody pitnej i żywności, by przetrwać, musiał na bieżąco zdobywać pożywienie. Łowił ryby, a w czasie deszczu rozciągał żagiel i zbierał zdatną do picia wodę opadową. Pierwszy tego rodzaju w historii żeglugi rejs Pałkiewicza był lekcją dla badaczy NASA, których interesowała problematyka jego odosobnienia w czasie 44-dniowej samotnej żeglugi i wykorzystanie doświadczenia dobrowolnego rozbitka w warunkach ekstremalnej izolacji. Ów rejs przyniósł mu sławę. Pałkiewicz stał się osobą rozpoznawalną, z miejsca posypały się propozycje, pojawili się sponsorzy, znalazły się fundusze. Dzięki temu podróżnik miał okazję dowodzić legendarnym, 24-metrowym keczem „Stormvogel”.
Fot. Maksy420
|
Później morze zeszło na drugi plan, ustąpiło miejsca lądowym, dotąd nieodkrytym ziemiom. Ożenił się ponownie, a wybranką serca została pochodząca ze starego weneckiego rodu Linda Vernola, z którą zamieszkał w Bassano del Grappa. W roku 1983 Pałkiewicz założył we Włoszech szkołę przetrwania, którą z miejsca inne kraje obrały jako wzór do naśladowania. Uznany za twórcę survivalu w Europie, kierował wieloma międzynarodowymi wyprawami, poszukiwał ginących cywilizacji i uczył elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w trudnych warunkach klimatycznych. Dotarł do najdalszych, niezwykłych zakątków globu, przemierzył Saharę, Syberię, przecierał szlaki na Borneo i Nowej Gwinei.
W 1994 roku został przyjęty do prestiżowego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. 2 lata później kierował wyprawą naukową „Amazon Source`96”, która zlokalizowała źródło Amazonki. Odkrycie oficjalnie potwierdziło Towarzystwo Geograficzne w Limie. Wskazanie miejsca narodzin Amazonki tym samym rozwiało wszelkie wątpliwości, co do najdłuższej rzeki świata. Długość Królowej Rzek wynosi 7040 km długości, Nilu zaś 6857 km. New York Times nazwał Pałkiewicza „bezinteresownym poszukiwaczem wiedzy, który zapełnił na mapie białą plamę". Za owo odkrycie uhonorowany został odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.
W 2005 roku szkolił przyszłych wilków morskich. Na należącym do włoskiej Marynarki Wojennej żaglowcu szkolnym s/y „Amerigo Vespucci” popłynął przez Atlantyk w pełen przygód, sentymentalny rejs. W roku 2007 został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Prymasowskim Zasłużony w Posłudze dla Kościoła i Narodu. „Za wybitny dorobek w promocji człowieka i zaangażowanie w pracę charytatywną oraz edukacyjno-wychowawczą” papież Benedykt XVI odznaczył go krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice.
Jacek Edward Pałkiewicz jest nie tylko wybitnym polskim podróżnikiem, odkrywcą i eksploratorem, dał się również poznać jako wzięty dziennikarz, reporter i pisarz. Jest autorem przeszło dwudziestu książek podróżniczych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem czytelników na całym świecie. Współpracuje z "Newsweek Polska" i "Rzeczpospolitą", napisał wiele reportaży i artykułów dla najpoczytniejszych europejskich czasopism. Jego "Terra incognita. Wyprawa do źródeł Amazonki" uznana została za najlepszą książkę podróżniczą roku 1998, a autor uhonorowany został nagrodą główną, „Bursztynowym Motylem”.
Podróżnik, który od ponad 40 lat nieustannie przemierza świat. Choć na stałe mieszka we Włoszech, nie zapomniał o Polsce. Początkiem 2011 roku został Ambasadorem Mazur. W ramach projektu „Mazury Cud Natury” promował Krainę Wielkich Jezior w konkursie na 7 Nowych Cudów Świata Natury. Może dzięki tej kampanii w Pałkiewiczu obudzi się tęsknota za żeglarstwem i na nowo powróci na morza i oceany?
Bibliografia:Kapłanek Andrzej. „Pałkiewicz. Droga odkrywcy”, Zysk i S-ka, Poznań 2010 http://www.palkiewicz.com/