Bitwa pod Pungdo
czwartek, 14 kwietnia 2011
Starcie rozegrało się 25 lipca 1894 roku. Była to pierwsza bitwa morska wojny japońsko-chińskiej, a zatopienie płynącego pod brytyjską banderą transportowca z 1000 chińskich żołnierzy na pokładzie ułatwiło później Japończykom zwycięstwo w bitwie pod Seonghwan.Genezą konfliktu chińsko-japońskiego był narastający konflikt o Koreę. Pokojowe próby rozwiązania sytuacji nie przyniosły rezultatu. Japończycy wystosowali zatem ultimatum, w którym żądali wycofania chińskich oddziałów do 22 lipca pod groźbą rozpoczęcia działań zbrojnych.
25 lipca, a zatem po upływie ultimatum, chiński krążownik pancernopokładowy "Jiyuan" i kanonierka "Guangyi" wyszły z Asanu, do którego wcześniej eskortowały transportowce zaopatrujące tamtejszy trzytysięczny chiński garnizon. Konwój miał za zadanie osłaniać ostatni z transportowców, "Gaosheng”. Nieprzygotowane do walki okręty napotkały w zatoce asańskiej, niedaleko wysepki Pung, trzy krążowniki japońskie "Yoshino", "Naniwa" i "Akitsushima".
Japońskie krążowniki otwarły ogień do chińskich okrętów zaalarmowane zbytnim zbliżeniem się krążownika "Jiyuan". Po kiludziesięciu minutach ostrzeliwania "Jiyuan" zdołał umknąć, a "Guangyi" został całkowicie zniszczony. Po kilku godzinach na polu walki pojawił się "Gaosheng". Rozpoczęły się czterogodzinne negocjacje, w trakcie których chińscy żołnierze odmówili poddania się. Nie pozwolili też europejskiej załodze opuścić statku. Kiedy negocjacje poniosły fiasko, znajdujący się na pokładzie "Naniwy” dowódca sił japońskich, Heihachirō Tōgō, podjął decyzję o zatopieniu statku ogniem artyleryjskim.
Chińskie siły poniosły w tej bitwie poważne straty, samemu nie zadawszy żadnych, co wpłynęło negatywnie na morale całej armii.