TYP: a1

Wielkie Jeziora Mazurskie. Przewodnik żeglarski - Krzysztof Siemieński

piątek, 14 czerwca 2019
Monika Frenkiel

Przewodniki żeglarskie z tego cyklu zyskały sobie sporą rzeszę zwolenników. Po polskim wybrzeżu Bałtyku i Wyspach Kanaryjskich przyszedł czas na nasze kochane Mazury. Za dokładne przybliżenie ich zabrał się Krzysztof Siemieński, żeglarz i dziennikarz, który na Mazury jeździ od lat 70. ubiegłego wieku. Swoją wiedzę zawarł w kompleksowym przewodniku obejmującym 165 portów.

Od kiedy Krzysztof Siemieński pierwszy raz pojawił się na Mazurach te strony znacząco się zmieniły. Po jeziorach pływają inne jednostki, wzrosła liczba portów i przystani, znacząco też wzrosła liczba osób żeglujących i zmieniły się ich przyzwyczajenia (i umiejętności). Mazury w sezonie bywają zatłoczone a poruszanie się po nich wymaga chociaż podstawowej znajomości akwenu, bo o umiejętnościach żeglarskich nie mówimy, uznając to za oczywiste. Ważne – i to Siemieński podkreśla w swojej książce – żeby pływać bezpiecznie. Bo tak, na Mazurach także może dojść do nieszczęścia a niektórzy mogą nie wrócić do portu. Dlatego też w książce znajdziemy informacje, na co należy zwrócić uwagę podczas żeglowania – o Systemie Sygnalizacji Ostrzegawczej, zagrożeniach takich jak nisko wiszące linie energetyczne, zasadach dotyczących manewrów portowych, przepisach i rzeczywistości cumowania poza portami i tych rzeczach, które pozwolą nam być na Mazurach mile widzianymi gośćmi a nie żeglarską szarańczą.

Prawdziwym „mięsem” przewodnika są oczywiście dokładne opisy – a w książce znajdziemy opisy 165 portów i przystani, podzielone na poszczególne akweny – nie tylko jeziora ale także kanały. Opis każdego akwenu obejmuje jego mapę i trochę rzeczy ciekawych – historię, atrakcje turystyczne i informacje użyteczne – (np. położenie stacji paliw, informacji turystycznej itd.) – a przede wszystkim opis kolejnych portów. Przystani i śluz. . Nazwy, lokalizacja, dane teleadresowe, liczba miejsc, co dostajemy w ramach opłaty portowej, warunki na przystani, informacje, czy można tam wyczarterować jacht, skorzystać z miejsc noclegowych a może wynająć rowery? Gdzie są bankomaty, gdzie znajdziemy szkutnika i gdzie można zostawić samochód. Sporo zdjęć, równie dużo map. Jak zaznacza autor, współrzędne geograficzne punktów podawane są według map Navionics i należy je traktować orientacyjnie – szczególnie jeżeli chodzi o znaki nawigacyjne (boje farwaterowe i znaki ostrzegawcze systemu kardynalnego) , zdjęcia lotnicze, mapy jezior, trasy żeglarskie, oznakowanie nawigacyjne i atrakcje turystyczne. Na końcu przewodnika znajdziemy propozycje tras weekendowych i listę znaków żeglugowych.

Tytuł: Wielkie Jeziora Mazurskie. Przewodnik żeglarski

Autor: Krzysztof Siemieński

Wydawnictwo Nautica

Tagi: Mazury, Wydawnictwo Nautica, Krzysztof Siemieński
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620