TYP: a1

Chorwacja. W kraju lawendy i wina

poniedziałek, 18 lipca 2016
Monika Frenkiel
Chorwacja – najpopularniejszy obecnie kierunek żeglarskich wypraw. Nic dziwnego, bo Chorwacja może poszczycić się pięknym wybrzeżem, pełnym uroczych zatok, wysp i wysepek. Dodajmy do tego niezwykle przyjazny klimat i oto mamy przed sobą wakacyjny raj.



Jeśli chcemy dowiedzieć się o Chorwacji czegoś więcej i nie chcemy ograniczać się tylko do żeglowania, warto zaopatrzyć się w przewodnik „Chorwacja. W kraju lawendy i wina” wydany przez wydawnictwo Bezdroża.

Przewodnik pomoże zaplanować samodzielna podróż –jeśli nie lubimy błąkać się to tu, to tam, jego autorzy proponują nam kilka ciekawych tras. Oczywiście znajdziemy tu część poświęconą niezbędnym formalnościom wizowo-paszportowym, przepisom celnym i ubezpieczeniu. Z całą pewnością przyda nam się część poświęcona sposobom podróżowania przez ten kraj (chociaż Polacy zazwyczaj wybierają podróż samochodem) czy rzeczom praktycznym, takim jak korzystanie z poczty czy placówek konsularnych.

Kolejna część poświęcona jest informacjom krajoznawczym – ciekawostkom przyrodniczym, faunie i florze, opisom parków narodowych, ale także historii czy społeczeństwu Chorwacji. Na następnych stronach znajdziemy już konkretne opisy tego, co warto zwiedzić w Chorwacji – wszystko zostało podzielone na regiony (Zagrzeb, Półwysep Istria, Kvarner i okolice, Dalmacja, Chorwacja środkowa, Podrawie i Sławonia), z towarzyszącą każdemu opisowi mapą. Każda atrakcja zaopatrzona jest we wskazówki dojazdu, opis okolicy wraz z propozycjami noclegów.

Przewodnik zawiera łącznie 38 planów i map, 101 ramek z ciekawostkami i 8 propozycji tras samochodowych. Znajdziemy tu także kalendarium wydarzeń kulturalnych a całość kończy praktyczny mini słownik.

Autorki przewodnika:


Zuzanna Brusić – urodziła się w Krakowie, z czego jest bardzo dumna, a wychowała w Chorwacji (Rijece), co uważa za swoje wielkie szczęście. Mimo że na stałe mieszka w Pol¬sce, dużo czasu spędza w swojej drugiej ojczyźnie, która jest jej największą fascynacją. Ukończyła Uniwersytet Jagielloński z tytułem magistra ochrony środowiska. Miała okazję zakosztować życia naukowca podczas stypendium (związanego z dziedziną chemii) we Włoszech, ale zwyciężyła w niej dusza podróżnika i miłośnika ludzi. Pasjonuje się również przyrodą i nurkowaniem, a ostatnio historią starożytną. Zwiedzając inne kraje Europy, zawsze odnajdywała zakątki podobne do tych w Chorwacji, w której dodatkowo atmosfera wypoczynku i beztroski pomaga docenić jej piękno. Obecnie pracuje jako pilot wycieczek zagranicznych, specjalizuje się głównie w wyprawach do Chorwacji, jest też tłumaczem z języka chorwackiego (m.in. przetłumaczyła książkę Ivany Ostoić Nurkowanie w Chorwacji).

Salomea Pamuła – urodziła się w Tarnowie. Jest absolwentką etnologii i filologii słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy naukowej ¬zajmuje się problemami społeczno-politycznymi Chorwacji po rozpadzie byłej ¬Jugosławii. Lubi samotne wypady na Bałkany. Podróże to dla niej przede wszystkim możliwość poznawania ludzi i rozmowy z nimi. Uczestniczyła w etnograficznych badaniach terenowych na Braču, w Slawonii, w Kumrovcu, w Zagrzebiu oraz w Hercegowinie. Sama zorganizowała dla studentów etnologii wyjazd terenowy do Imotskiej Krajiny, dotyczący tradycyjnych metod produkcji wina. Pracowała jako tłumacz-rezydent w Vela Luce na Korčuli, skąd organizowała wycieczki do Dubrownika, Splitu, Međugorja i na wyspę Mljet. Autorka kilku artykułów dotyczących powojennej problematyki politycznej Chorwacji. Nagrała cykl audycji radiowych (program II PR) na temat muzyki ludowej Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Śpiewała w chorwackim chórze INA, oraz w Chórze Mariańskim w Krakowie. Pracuje jako lektorka języka polskiego we Francji. Marzy o tym, żeby zamieszkać na jednej z wysp chorwackiego Adriatyku.

Tytuł: „Chorwacja. W kraju lawendy i wona, wyd. 8”
Autorki: Zuzanna Brusić, Salomea Pamuła
Wydawnictwo Bezdroża Tagi: przewodnik, Chorwacja, recenzja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 listopada

Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007