TYP: a1

Znamy żeglarską stolicę Polski

piątek, 3 lutego 2012
Kinga Rzucidło

Źródło: www.gizycko.pl
Giżycko, bo o tym mieście mowa, wyborem internautów zostało okrzyknięte Żeglarską Stolicą Polski 2012.


W plebiscycie zorganizowanym przez bezpłatny miesięcznik żeglarski „Wiatr” wzięło udział osiem miejscowości. Organizatorzy skupili uwagę na sześciu portach morskich i dwóch śródlądowych. Giżycko – stolica Krainy Wielkich Jezior Mazurskich – zdobyła 13106 punktów, pokonując tym samym dotychczasowe morskie potęgi.

Gdynia, która od lat nosiła miano żeglarskiej stolicy kraju, musiała ustąpić miejsca na podium, z sumą 8515 głosów zajęła drugie miejsce. Na trzecim miejscu znalazł się Puck, który zdobył 1948 głosów, na czwartym Mikołajki z sumą głosów 744, piąte miejsce zajął Gdańsk, który zdobył 689 głosów. Na szóstym miejscu uplasowało się Świnoujście z sumą głosów 330, siódme miejsce przypadło miastu Szczecin, które uzyskało 313 głosów, a miejsce ósme zajął Sopot, który uzyskał zaledwie 166 głosów.

Nie na darmo Giżycko uznane zostało Żeglarską Stolicą Polski. Leżące w samym sercu Krainy Wielkich Jezior miasto cieszy się niezwykłą popularnością wśród żeglarzy. W sumie znajduje się tam około 740 miejsc cumowniczych. To właśnie w Giżycku funkcjonuje Ekomarina - największy na Mazurach nowoczesny port pasażerski nad jeziorem Niegocin ze 138 miejscami do cumowania. Na terenie basenu portowego żeglarze mają dostęp do energii elektrycznej i wody, jest także możliwość zimowania jachtów. Port wyposażony został w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających. Obiekt jest ogrzewany i
podgrzewany wodą z pomp cieplnych i systemów solarnych.

Źródło:
Oficjalna strona miasta www.gizycko.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620