TYP: a1

XX, Jubileuszowy i wyjątkowy Baltic Sail Gdańsk 2016

środa, 6 lipca 2016
Informacja prasowa
Pod wieloma względami był to rekordowy zlot: liczby jednostek, ilości uczestników, rozmaitości atrakcji. Podczas Festiwalu Szanty Pod Żurawiem został ustanowiony oficjalny Rekord Polski w najdłuższym, zbiorowym wykonaniu szanty „Morskie Opowieści”. To były cztery piękne dni, spędzone w morskim klimacie, z żeglarską przygodą i edukacyjnym zacięciem. Już po raz 20. mieliśmy okazję kultywować morską tradycję Miasta Gdańska, tym samym rozpoczynając Baltic Sail wśród Miast biorących udział w Międzynarodowym Zlocie.



W pierwszy dzień żeglarskiego święta przez Prezydentów i Burmistrzów Miast Partnerskich zostało podpisane porozumienie o dalszej współpracy przy organizacji Baltic Sail na lata 2017 – 2021. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy zawsze chętnie uczestniczyli w Zlocie podczas poprzednich edycji. Już dziś warto zaplanować swój udział: tradycyjnie w pierwszy weekend lipca.

Głównym punktem programu są oczywiście piękne żaglowce, które przypływają na Baltic Sail. W tym roku rekordowa liczba jednostek umożliwiła wzięcie udział w rejsach po Motławie oraz wpłynięcie na wody Zatoki Gdańskiej. Blisko 4 000 osób zasmakowało morskiej przygody korzystając z okazji podziwiania Gdańska od strony wody i, o ile była tylko możliwość, płynięcia po Zatoce na pełnych żaglach. Wszystkie zacumowane przy nabrzeżu jednostki dawały możliwość zwiedzania swoich pokładów i dowiedzenia się nieco więcej o ich pochodzeniu i historii. Nieodłącznym punktem tej strefy jest oczywiście Bitwa Morska, która w tym roku odbyła się w sobotni wieczór. Tło historyczne bitwy sięga III Wojny Północnej, 1721 roku. W potyczkach na wodach Motławy wzięły udział: Polska, Rosja i Szwecja. Bitwa zakończyła się widowiskowym pokazem sztucznych ogni.



W niedzielne południe, na zakończenie czterodniowego żeglarskiego święta, odbyła się Parada Żaglowców. Z Polskiego Haka wyruszyło ponad 100 jednostek, które zaprezentowały się przed licznie zgromadzoną widownią na obu brzegach Motławy. Żaglowcem rozpoczynającym szyk był STS Generał Zaruski, flagowa gdańska jednostka szkolna. Tuż za nim z żeglarskimi pozdrowieniami przepłynęły najokazalsze żaglowce, jak również mniejsze oldtimery, jachty żaglowe i motorowe oraz brytyjska jednostka wojskowa. Niewątpliwie było co podziwiać, a licznie zebrana publiczność witała swoich faworytów wiwatując i bijąc brawo. I choć wydawałyby się, że to koniec atrakcji, to ku ogromnemu zaskoczeniu uczestników popołudniowego rejsu na pokładzie STS Generała Zaruskiego, doszło do spotkana wieloryba gatunku Humbak. Śmiało możemy go ocenić jako 29. uczestnika Zlotu Baltic Sail w Gdańsku.




Baltic Sail ma również swoją szantową tradycję. W tym roku odbył się XVII Festiwal Szanty Pod Żurawiem. Miłośnicy szant zostali zaproszeni na dwie sceny. Na Małej Scenie, zlokalizowanej w Teatrze w Oknie, na ul. Długiej odbyły się eliminacje w konkursie Szanty w Oknie na własną interpretację szanty. Po wcześniejszej selekcji zgłoszeń swoje wokalne możliwości zaprezentowało pięć zespołów, a zwycięzcy wystąpili również na Głównej Scenie Festiwalowej. Nagrodę pierwszą Grand Prix konkursu za całokształt prezentacji konkursowych jury postanowiło przyznać zespołowi BIESIAD & SCHULTZ, za co ogromnie gratulujemy. W piątkowy oraz sobotni wieczór na Głównej Scenie wystąpiło wiele wspaniałych zespołów szantowych, a publiczność dała się porwać, chętnie dołączając do śpiewania. To właśnie dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich zebranych został ustanowiony oficjalny Rekord Polski w najdłuższym, zbiorowym wykonaniu szanty Morskie Opowieści. Publiczność wspólnie z Chórem Zawisza Czarny przez 33 minuty i 3 sekundy odśpiewywali wiele zwrotek znanej wszystkim szanty Morskie Opowieści.



Tegoroczna edycja Zlotu Baltic Sail była bogatsza o specjalnie przygotowaną strefę edukacyjną i rekreacyjną. W specjalnie zaaranżowanej hali namiotowej odbyło się wiele interesujących spotkań i prelekcji. Żeglarze opowiadali o swoich dalekich podróżach, zarażali żeglarską pasją, jak również chwalili się tym, co im w żeglarskiej karierze nie wyszło i jakie lekcje z tego wyciągnęli. Rodzice razem ze swoimi pociechami wysłuchali ciekawego wykładu Prezes Fundacji Cała Polska czyta dzieciom o ważnej roli czytania w wychowaniu dziecka. Zaraz po wykładzie, na pokładzie S/Y Anitca znani żeglarze – Mateusz Kusznierewicz i Piotr Kula w ramach akcji Czytanie – męska rzecz! Żeglarze czytają dzieciom, wszystkim zebranym czytali bajki z morałem. Chętni mogli wziąć udział również w zajęciach z pierwszej pomocy, gdzie można było poznać tajniki techniczne resuscytacji, krok po koku dowiedzieć się jak zachowywać się sytuacji, gdy trzeba udzielić pomocy. Dla najmłodszych przewidzianych było równie wiele atrakcji. Wspólnie z ekspertami uczyli się jak wiązać węzły, przygotowywali gdański przysmak pod okiem doświadczonego kucharza, czy też szantowali i pląsali przy dźwiękach gitary. Na Targu Rybnym strefę rekreacyjną zapewniała Baltic Plaża. Dopisująca pogoda, piłki, siatka do gry, kosze i leżaki do odpoczywania sprawiły, że było to miejsce chętnie odwiedzane przez wszystkich. W końcu nie zawsze można odpocząć na plaży w środku miasta, patrząc przed siebie na okazałe maszty żaglowców.

Imprezą towarzyszącą Baltic Sail są regaty Nord Cup odbywające się w Górkach Zachodnich. Nord Cup to seria regat skupiających wiele klas - począwszy od Optimistów, przez wszelkie klasy pośrednie, aż po klasy olimpijskie, łącznie z jachtami morskimi z długim wyścigiem offshorowym. Tradycyjnie w drugą nordcupową sobotę (2.07.2016) w samo południe wystartował Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna. W tym roku na starcie pojawili się też zawodnicy klasy International Moth, czyli tzw. „ćmy”. Jest to obecnie jedna z najszybszych klas wśród jedno i dwuosobowych jachtów żaglowych i najszybszą jednoosobową żaglówką na świecie. Moth’y typowane były na faworytów „Bursztyna” i rzeczywiście, obie startujące „ćmy” już na początku wyścigu zapewniły sobie bardzo dużą przewagę. Bursztynowy Puchar Neptuna trafił do Michała Domańskiego na Moth’cie MACH2, który pokonał całą trasę w ciągu 1h 27 min i 12 sek. To sekundy były kluczowe, bo jego klasowy kolega, Jakub Jankowski przepłynął linię mety… zaledwie sekundę później! Trzeci był Piotr Tarnacki na jachcie Roca-Volvo. Więcej o regatach Nord Cup na stronie: nordcup.pl. Rozgrywany się co roku Nations Cup, regaty w formule matchracingowej, po pięciu latach zdobyli znów polscy żeglarze.

Podczas tegorocznego, jubileuszowego Baltic Sail można było zaobserwować dużą koncentrację organizatorów na aspekty wizualne całego Zlotu. Po wejściu przez ogromne bramy Baltic Sail nikt nie miał wątpliwości, że staje się uczestnikiem Żeglarskiego Święta. Spójna identyfikacja wizualna, w żeglarskim klimacie oznaczała obszar całego Zlotu, stając się idealnie uzupełniającym tłem dla pięknych jednostek.

Tagi: Baltic Sail, Gdańsk, zlot
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620