Startują Żeglarskie Mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich
Dzisiaj do godziny 20.00 przyjmowane są zapisy do żeglarskich mistrzostw Polski w klasach olimpijskich. Od czwartku do niedzieli w Centrum Galion w gdańskich Górkach Zachodnich rozegra się walka o medale. Codziennie zawodniczki i zawodnicy mają schodzić na wodę około 11.00. W klasach w klasach RS:X oraz 470 kobiet i mężczyzn oraz w Laserze Radialu kobiet, Laserze i Finnie mężczyzn zaplanowano dziewięć biegów oraz wyścig medalowy, natomiast w klasie 49er odbędzie się aż czternaście startów.
Ozdobą mistrzostw powinien być pojedynek Przemysława Miarczyńskiego, brązowego medalisty igrzysk olimpijskich oraz aktualnego mistrza Europy z Piotrem Myszką, jego sparingpartnerem przed igrzyskami, mistrzem świata sprzed dwóch lat. Na starcie zapowiadana jest również druga medalistka olimpijska w windsurfingu z Londynu, Zofia Klepacka-Noceti. Dla nich wszystkich będzie to zapewne pożegnanie z klasą RS:X. W igrzyskach w Rio de Janeiro 2016 tę konkurencję ma zastąpić kitesurfingu.
- Na desce po raz ostatni stałem w sierpniu podczas mistrzostw świata w Formule Windsurfing. Ostatnio każdą wolną chwilę staram się spędzać na treningach kitesurfingu. Może tego nie widać, ale przytyłem 4-5 kilogramów. Dlatego żadnego wyniku obiecać nie mogę, ale cieszę się na ściganie w Górkach Zachodnich. To świetne miejsce do żeglarstwa, gdyż jest dobra infrastruktura, a o tej porze roku powinien być też dobry, mocny zachodni wiatr - mówi Miarczyński, który na desce olimpijskiej mistrzem Polski był aż 11 razy.
Jednak złotym medalistą sprzed roku jest Myszka. - To będzie pożegnanie z klasą RS:X. Moja forma też jest niewiadomą, gdyż deskę odstawiłem po zakończeniu treningów przed igrzyskami w Weymouth. W ostatnich dniach ćwiczyłem na kitesurfingu. Zresztą nie mogę poświęcić się tylko sportowi. Moja żona rodziła, a ponadto finiszuje z pracą magisterską na AWFiS Gdańsk - deskarz AZS AWFiS Gdańsk, który w poniedziałek po raz drugi został ojcem. - Córka ma na imię Nela, mierzy 53 cm, waży 3,53 kg - zdradza nam Piotr.
Od 27 do 30 września w Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego - Centrum Galion zaprezentują się specjaliści sześciu klas olimpijskich. Z tych uprawianych w naszym kraju zabraknie tylko Stara, gdyż w tej specjalności mistrzostwa odbyły się już w lipcu, a triumfowali Maciej Grabowski i Arkadiuszem Ornowskim. - PZŻ w ramach testów dał nam wcześniej do
organizacji kilka regat mniejszej rangi. Cieszę się, że się sprawdziliśmy, okazaliśmy godni zaufania. Latem przeprowadziliśmy na przykład Nord Cup, który zgromadził około 700 uczestników. Te mistrzostwa możemy przeprowadzić dzięki wsparciu miasta Gdańsk - mówi Rafał Zakrzewski, dyrektor Centrum Galion.
Z jedenastoosobowej reprezentacji Polski na igrzyska w Londynie do Gdańska ma przyjechać dziewięcioro olimpijczyków. Niektórzy na tych wodach niedawno zresztą sprawdzali formę. Tytuły mistrzów Polski AZS właśnie w Górkach Zachodnich zdobyli we wrześniu Piotr Kula w klasie Finn oraz Anna Weinzieher na Laserzu Radialu.
- Jeśli tylko aura pozwoli, wyścigi będzie starali się organizować jak najbliżej brzegu. Zwłaszcza będziemy chcieli, aby jak najlepiej widoczna była rywalizacja w wyścigach medalowych, które planujemy na niedzielę. Podczas regat będziemy chcieli również przedstawić program rozwoju żeglarstwa na cztery najbliższe lata - podkreśla Tomasz Chamera, dyrektor sportowy PZŻ.
Górki Zachodnie to cicha, nadmorska dzielnica Gdańska. Bliski dostęp do morza, plaży i lasów, sąsiedztwo rezerwatu przyrody „Ptasi Raj” sprawiają, że jest to idealne miejsce zarówno dla osób uwielbiających aktywny wypoczynek i turystykę, jak i ceniących sobie ciszę i spokój w pięknej scenerii.
Na terenie AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego funkcjonuje kompleks wypoczynkowy o nazwie Centrum Galion, który został oddany do użytku w połowie 2008 roku i dysponuje 47 pokojami, które tworzą całoroczną bazę noclegowa dla około 130 osób oraz bazę sezonową w postaci domków i pawilonu noclegowego dla 60 osób.Dzięki własnej gastronomi oraz salom konferencyjnym ośrodek działa również na rynku turystki biznesowej, indywidualnej oraz sportowej. Zaplecze konferencyjne stanowią dwie sale wyposażone w projektor multimedialny, sprzęt nagłaśniający oraz dostęp do internetu.
Bezpośrednie usytuowanie ośrodka przy akwenie wodnym, oraz własna marina sprawiają, że Centrum Galion to idealne miejsce do organizacji imprez sportowych w szczególności związanych z żeglarstwem. W tym roku po raz 7 Centrum Galion było współorganizatorem regat Timberland NordCUP, które oprócz wysokiego poziomu sportowego, niezapomnianej atmosfery zrzeszają żeglarzy z różnych klas . Marina Centrum Galion dysonuje 100 miejscami cumowniczymi, zarówno przy pomostach stałych, pływających jak również przy bojach. Ośrodek dysponuje również własnym sprzętem pływającym.
Mistrzostwa Polski Klas Olimpijskich wspierają: Polski Związek Żeglarski, Miasto Gdańsk, Województwo Pomorskie, Stocznia Delphia Yachts, Osprzęt żeglarski Harken, Sietom.