TYP: a1

Puchar Bałtyku Południowego - aktualni liderzy

poniedziałek, 15 lipca 2013
Informacja prasowa
Od początku sezonu 2013 ruszył nowy projekt żeglarski – Puchar Bałtyku Południowego (PBP). Jest to nowatorska inicjatywa polegająca na objęciu wspólną klasyfikacją sterników jachtów rekreacyjnych biorących udział w rozgrywanych dotąd regatach objętych kalendarzami poszczególnych rejonów. Powstała w wyniku porozumienia Zachodniopomorskiego, Pomorskiego i Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Kaliningradzkiej Federacji Żeglarskiej.

Formuła klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego ma zintegrować i uaktywnić żeglarzy biorących udział w regatach morskich w całym pasie Bałtyku południowego od Szczecina do Kaliningradu, jak również przylegających akwenów morskich wód wewnętrznych i śródlądowych. Do regat PBP zaliczane są regaty zamieszczone w Kalendarzu Regat Pucharu Bałtyku Południowego utworzonego w oparciu o regionalne kalendarze regat rozgrywanych:

  • na Zatoce Pomorskiej i akwenach przyległych
  • na Zatoce Gdańskiej i akwenach przyległych 
  • na zalewie Wiślanym i Kaliningradzkim
  • na Bałtyku
  • w rejonie Obwodu Kaliningradzkiego (Federacja Rosyjska)
Kalendarz Pucharu Bałtyku Południowego w 2013 roku obejmuje 64 imprezy rozgrywane na powyższych akwenach.

KLASYFIKACJA PBP

Puchar Bałtyku Południowego skierowany jest do sterników i załóg jachtów rekreacyjnych sklasyfikowanych w trzech grupach: KWR, ORC i Open. Zwycięzcy w poszczególnych grupach będą wyłonieni na podstawie sześciu najlepszych wyników osiągniętych w regatach objętych kalendarzem PBP, przy czym dodatkowo punktowany jest udział w regatach rozgrywanych na akwenie różnym od miejsca rzeczywistego stacjonowania jachtu oraz na akwenie morza otwartego. Zwycięzcą klasyfikacji PBP w każdej klasie zostaje sternik, który zdobędzie najwyższą liczbę punktów. Dla najlepszych załóg przewidziane są nagrody.

W tym sezonie w regatach objętych klasyfikacją Pucharu Bałtyku Południowego dopisuje frekwencja. Oprócz załóg polskich z różnych regionów i załóg rosyjskich, biorą udział także jachty z Niemiec.

Po 11 imprezach zaliczanych do Pucharu Bałtyku Południowego w klasyfikacji generalnej sterników w klasie KWR liderem jest Jerzy Jankowski na jachcie ELJACHT (Gdańsk), z niewielką przewagą nad Jackiem Zielińskim na QUICK LIVENER (Gdańsk). Trzecią pozycję zajmuje Andrey Zebrov na jachcie GLORIA (Kaliningradu).

W klasie ORC po 7 imprezach prowadzi Konrad Smoleń na jachcie STOCZNIA USTKA (Gdynia), przed Jackiem Zielińskim na QUICK LIVENER (Gdańsk) i Krzysztofem Paulem na DUŻYM PTAKU (Gdańsk).

Liderem w klasie OPEN po 7 imprezach jest Stanisław Filipiak, jacht FILMAR IV (Gdańsk) z jednopunktową przewagą nad Michałem Kaczorowskim MELUZYNA (Gdynia) i Markiem Marcinkowskim ZENA II (Gdańsk).

Pomiędzy czołowymi sternikami w każdej klasie różnice punktowe są niewielkie, tak więc należy spodziewać się coraz bardziej zawziętej rywalizacji. Sternik aktualnie prowadzący w danej klasie otrzyma prawo noszenia pod salingiem żółtego proporca lidera klasyfikacji.

Kalendarz imprez Pucharu Bałtyku Południowego oraz aktualna klasyfikacja sterników (uaktualniana co dwa tygodnie) znajduje się na stronie: http://zeglarski-pbp.pl/.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620