TYP: a1

Puchar Bałtyku Południowego 2015 - zwycięzcy nagrodzeni

poniedziałek, 19 października 2015
Informacja prasowa
17 października w Elblągu odbyła się uroczysta gala kończąca tegoroczną edycję Pucharu Bałtyku Południowego. Trofea przyznano najlepszym sternikom w klasyfikacji generalnej i morskiej, najaktywniejszym sternikom oraz nagrodzono najpopularniejsze regaty.


Otwarcia gali dokonał wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. Wśród gości, oprócz żeglarzy wraz z rodzinami, obecny był również marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, przedstawiciele władz samorządowych obwodu kaliningradzkiego oraz przedstawiciele władz samorządowych i organizacji biorących udział w projekcie. Gospodarzem uroczystości był dyrektor regionalnego biura Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu Jerzy Wcisła, który dokonał prezentacji regionu oraz jego możliwości żeglarskich.

Po części prezentacyjnej nadszedł czas na uroczystą dekorację zwycięzców III edycji Pucharu Bałtyku Południowego. Puchar Bałtyku Południowego (PBP) polega na objęciu wspólną klasyfikacją sterników i załogi jachtów rekreacyjnych biorących udział w regatach, objętych kalendarzami poszczególnych regionów. Jego celem jest integracja i uaktywnienie żeglarzy w pasie Bałtyku Południowego - od Szczecina do Kaliningradu. W projekcie uczestniczą Pomorski Związek Żeglarski, Zachodniopomorski i Elbląski Okręgowe Związki Żeglarskie oraz Gdańska i Kaliningradzka Federacja Żeglarska. Patronat nad cyklem objęli marszałkowie województw zaangażowanych w projekt.

W sezonie 2015 Puchar Bałtyku Południowego obejmował 3 klasyfikacje (generalną, morską, najaktywniejszy sternik) w 3 grupach KWR, ORC Club, OPEN. Kalendarz obejmował 26 regat w 4 regionach: zachodniopomorskim, pomorskim, elbląskim i kaliningradzkim.

W grupie KWR odbyły się 22 imprezy (w tym 6 morskich), w których w sumie sklasyfikowano 127 jachtów. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Sergey Zhadobko VEGA (JK Ost-West, Kaliningrad), przed Michailem Mulerisem VERA (JK Kaliningradzki, Kaliningrad) i Tomaszem Makowskim (niezrzeszony, Elbląg) na 2 EASY. W klasyfikacji regat morskich pierwsze miejsce zajął Sergey Amelichev LILU (JK Ost-West, Kaliningrad). Na drugiej pozycji Sergey Zhadobko na jachcie VEGA i na trzeciej Michail Muleris na VERA.


W grupie ORC Club rozegrano 13 regat (4 morskie) i sklasyfikowano 71 uczestników. W klasyfikacji generalnej najlepszy okazał się Krzysztof Paul (AKM Gdańsk) na jachcie DUŻY PTAK, przed Tomaszem Konnakiem CZARODZIEJKA (JKM Gryf Gdynia). Trzecią pozycję zajął Andrzej Sokołowski ORSON (JK AZS Szczecin). W klasyfikacji regat morskich zwyciężyl Andrzej Zieliński na AQUARELLI (Jacht Klub im. Conrada, Gdańsk). Drugie miejsce zajął Piotr Falk BLUS IN A ((JKM Gryf Gdynia) i trzecie Krzysztof Paul.

Krzysztof Paul, sternik jachtu DUŻY PTAK podczas ceremonii powiedział: "Dostałem w sumie 3 puchary, a w załodze jest co najmniej 6 osób. Z trójką z nich przepływaliśmy cały sezon - z Mirkiem Mickiewiczem, Damianem Malinowskim i nowym trymerem grota Łukaszem Paszko. Chciałbym wszystkim podziękować - bez nich ten jacht nie pływałby do przodu." Podsumowując zakończony sezon dodał: "Ważne jest i bardzo mnie to cieszy, że z roku na rok jest coraz więcej dobrych załóg i poziom rywalizacji wzrasta."

W grupie OPEN odbyło się 11 imprez (4 morskie) i sklasyfikowane zostały 122 jachty. Wygrał Jerzy Matuszak na jachcie DANCING QUEEN (niezrzeszony). Drugie miejsce wywalczył Sergey Pavlenko BLAGODARNOST 2 (JK Stoczni Gdańskiej) z Kaliningradu i trzecie Ryszard Kasprzak SILVER WIND (SKW Enif Częstochowa). W regatach morskich pierwsze miejsce zajął również Jerzy Matuszak na jachcie DANCING QUEEN i drugie Artur Pomorski TROCHUS 2 (ZSŻMiPO Szczecin).

Jerzy Matuszak ze Swarzędza żeglujący na jachcie DANCING QUEEN, zdobywca pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej i morskiej, w tym sezonie brał udział w 8 imprezach, w tym 2 morskich. Był to jego pierwszy sezon regatowy. "Żegluję od ponad 20 lat, głównie w rejsach po Bałtyku i dalekomorskich. W 2012 na Selma Expeditions dwukrotnie w opłynąłem przylądek Horn, w zeszłym roku byłem na Antarktydzie i brałem udział w regatach Sidney - Hobart. Dwa lata temu wystartowałem w regatach zaliczanych do PBP ze Stanislawem Filipiakiem z Gdańska na jachcie FILMAR 4 i zaraziłem się. Miałem jacht śródlądowy, sprzedałem i kupiłem morski. Od kiedy przeniosłem łódź ze śródlądzia nad morze, zmienił mi się rozkład życia :) Ten sezon spędziłem praktycznie cały pod żaglami - z regat na regaty (z małą przerwą na rejs z żoną). Problemem jest zebranie w miarę stałej załogi - ważne jest, aby załoga była zgrana, bo to połowa sukcesu. Mój jacht wymaga minimum 6 osób, aby wszystko przebiegało sprawnie Na stałe pływa ze mną Piotr Chylarecki i dwoje studentów z Poznania, pozostali są przypadkowi. Tak więc skompletowanie załogi to plan na przyszłość, oraz dotrymowanie łódki." - mówi.


Rekordzistą w startach w ramach Pucharu Bałtyku Południowego 2015 okazał się Michail Muleris (Jacht Klub Kaliningradzki), który zaliczył 11 imprez i jest najaktywniejszym sternikiem w grupie KWR. W ORC najaktywniejszym sternikiem został Krzysztof Paul.

Nagrodzone zostały także najpopularniejsze regaty. W klasyfikacji generalnej wyróżnione zostały: KWR - "Puchar 3 Marszałków" organizowany przez Jachtklub Elbląg, ORC - wyścig „Gdynia-Władysławowo-Gdynia" JKM Gryf Gdynia, OPEN – "51. Etapowe Regaty Turystyczne" zorganizowane przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

Najpopularniejsze regaty morskie dla jachtów w grupie KWR - "Puchar Rektorów" organizowany wspólnie przez Bałtycką Państwową Akademię Floty Rybackiej w Kaliningradzie i Akademię Morską w Gdyni i dla grupy OPEN - regaty "Unity Line" - Unity Line Sp. z o.o.

Wszystkie informacje na temat Pucharu Bałtyku Południowego oraz klasyfikacja sterników znajdują się na stronie: http://zeglarski.info/kategorie/puchar-baltyku-poludniowego/

Zdjęcia: Tadeusz Lademann
Tagi: Puchar Bałtyku Południowego
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 listopada

Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007