TYP: a1

Przyznano “Srebrny Sekstant” i “Rejs Roku”

poniedziałek, 3 stycznia 2011
Weronika Morys
Rejs rokuNagroda “Rejs roku” jest przyznawana od 1970 roku za najciekawsze, charakteryzujące się szczególnymi walorami żeglarskimi wyprawy. „Srebrny Sekstant" jest nagrodą, przyznawaną przez Ministra Infrastruktury. Tegoroczne posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” odbyło się w salonie komendanta żaglowca szkolnego „Dar Pomorza”.

Werdykt Jury:

Tytuł Żeglarza Roku 2010, „Srebrny Sekstant” i I Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2010” otrzyma: kpt. Jerzy Radomski, s/y „Czarny Diament” zakończenie trwającej 32 lata wyprawy po wszystkich oceanach. Zakończenie tej wyprawy było bez wątpienia żeglarskim wydarzeniem roku w naszym kraju. Kapitan Jerzy Radomski i s/y „Czarny Diament” powrócili do kraju 27 czerwca 2010 r. – zostawiając za rufą 240 tysięcy mil morskich. Od dnia wypłynięcia – 22 czerwca 1978 roku – minęły 32 lata! Jury uznało, że należy wyróżnić to bez wątpienia wyjątkowe przedsięwzięcie–życie, którego istotą stało się żeglarstwo. Budował jacht, wraz ze śląskimi przyjaciółmi, przez 8 lat. Pokonał na nim trasę równą 11- krotnemu okrążeniu Ziemi, 12 razy przepłynął Atlantyk, sześciokrotnie Ocean Indyjski, 1,5 raza Pacyfik. Odwiedził 82 kraje, cumował w 440 portach, przez pokład „Czarnego Diamentu” przewinęło się 1063 żeglarzy z 38 krajów. W sumie kilka lat na jachcie spędzili członkowie najbliższej rodziny Kapitana – żona, dzieci, wnuki. Kapitan Radomski jest już laureatem Rejsu Roku, zdobywcą Srebrnego Sekstantu w roku 1995 – a był to jak się okazało, zaledwie półmetek. Jury decydując się powtórnie uhonorować najwyższym wyróżnieniem kapitana „Czarnego Diamentu” doceniło Jego determinację, ukochanie świata, ludzi, wielkiej przygody i żeglarską pasję prawdziwie humanistyczne przesłanie 32 lat życia .

II Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2010”: kpt. Bronisław Radliński s/y „Solanus” pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego. Pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego na jachcie „Solanus” w ramach wielkiego bydgoskiego projektu żeglarskiego „Morskim Szlakiem Polonii” uhonorowano II Nagrodą Jacht prowadzony przez kapitana Bronisława Radlińskiego (z 4 osobową załogą) wypłynął z Ilulissat na Grenlandii 6 sierpnia 2010 r. Pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego – od wejścia w kanadyjskie cieśniny (Port Inlet) do Cieśniny Beringa zajęło 38 dni, a rejs „Solanus” zakończył 21 września 2010 r. w amerykańskim porcie Nome, pokonując 3646 mil morskich. Pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego to wciąż wyczyn wymagający ajwyższych kwalifikacji żeglarskich, co podkreślono w obradach Jury – „Solanus” jest trzecim jachtem pod polską banderą (po „Starym” i „Nektonie”), który pokonał Przejście – wcześniej dokonał tego jeszcze Janusz Kurbiel na swoim s/y „Vagabond II”. Wyprawa „Morskim Szlakiem Polonii” trwa – w założeniu „Solanus” opłynąć ma obie Ameryki, z pokonaniem przylądka Horn.

III Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2010”: kpt. Janusz Kurbiel s/y „Vagabond’elle” za wyprawę „Borealis 2009-2010” na wodach arktycznych To kolejny już projekt żeglarsko-badawczy Janusza Kurbiela, podczas którego „Vagabond’elle” w latach 2009-2010 przepłynął na trasie z Francji w rejon – Wyspy Owcze – Islandia – Grenlandia i powrót do Francji - 7558 Mm. W ramach rejsu prowadzono wszechstronne programy badawcze

m.in. z zakresu klimatologii, testowano także prototypowe urządzenia mające doprowadzić do konstrukcji tzw. „czystego ekojachtu”. W ocenie rejsu podkreślono trudy wielotygodniowej żeglugi w lodach, w przeważającej części we mgle i złej pogodzie na drewnianym 40-letnim jachcie, oraz realizację wszystkich zaplanowanych prac badawczych. W wyprawie „Borealis 2009-2010” obok kapitana uczestniczyła także jego żona Joelle.

Honorowe wyróżnienia „Rejs Roku 2010”

Kpt. Zbigniew Jałocha – powołanie i działalność Stowarzyszenia Concept Saling realizującego na s/y „Nashachata” – wyprawę żeglarską pod hasłem „Od Kopca Kościuszki do góry Kościuszko”. Jacht „Nashachata” opuścił Gdańsk 2.06. 2008 roku – w ramach projektu żeglarze dotarli m.in. do Antarktyki, opłynęli Horn, dotarli na wyspy Pacyfiku, do Australii, Nowej Zelandii. 15.10.2010 roku „Nashachata” ponownie opłynęła Horn zamykając wokółziemską pętlę, pokonując ponad 40 000 Mm. Przez pokład jachtu przewinęło się około 250 żeglarzy. Po zamknięciu pętli wokółziemskiej rozpoczęto realizację projektu powrotu jachtu do kraju. Podczas pierwszego etapu kolejnego rejsu doszło do tragicznego wypadku – jacht w sztormie wyrzucony został na brzeg w rejonie Sloggett Bay u wejścia do kanału Beagla podczas próby opłynięcia Hornu. Dwóch żeglarzy zginęło.

Kpt. Sebastian Banasik s/y „Bimsi” – dwuletni (14.06.2008 – 10.05.2010) rodzinny rejs etapowy (z zimowymi przerwami) – tata Sebastian, mama Magdalena, dzieci Ida i Igor Banasikowie (4 lata i 1,5 roku w momencie startu). Rejs morsko – śródlądowy po Bałtyku, rzekach i kanałach Niemiec i Francji oraz Morzu Śródziemnym. Kolejny przykład sposobu na życie opartego na żeglarskiej przygodzie. Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego - Polski Klub Żeglarski w Nowym Jorku - 20 lat działalności. Założona przez kilku zapalonych żeglarzy maszoperia, przekształciła się z czasem w sprawnie działający klub żeglarski, o szerokiej działalności - zloty, regaty, ale także rozwinięty program szkolenia młodzieży (zakupiono łodzie klasy Optymist i Laser). Klub zrzesza obecnie blisko 100 członków dysponujących kilkudziesięcioma jachtami. Członek Klubu własnym sumptem wydaje regularnie pismo „Żeglarz” (w 2010 roku ukazała się 200-tny jego numer). Jest to największy, prowadzący najszerszą działalność polski klub żeglarski poza granicami. Zarazem jedyny, dobrze zorganizowany polski jachtklub na obczyźnie z siedzibą w marinie. Żeglarze PKŻ mocno akcentują w swej działalności dumę z narodowych barw – bandery, polskiego orła.

Nagroda prezydenta Gdańska „Bursztynowa RóżaWiatrów”: dla Stowarzyszenie „Edukacja pod żaglami” z Warszawy – 10 lat działalności. Za systematycznie prowadzoną akcję morskiego wychowania młodzieży realizowaną w różnorodny sposób. Organizacja rejsów Szkół pod Żaglami na barkentynie „Pogoria” – zorganizowano 18 wypraw, w których wzięło udział ponad 650 młodych ludzi. Ponadto kilka rejsów zorganizowanych we współpracy z konkretnymi placówkami edukacyjnymi i 2 rejsy dla zaawansowanej żeglarsko młodzieży, co daje w sumie ok. 1000 wychowanków. Rozszerzeniem działalności jest program morskich rejsów szkoleniowych realizowany w oparciu o jacht „Nasz Dom” - 200 załogantów , a także rejsy i obozy śródlądowe. Wolontariusze Stowarzyszenia wspierają także gdański program ratowania legendarnego żaglowca „Generał Zaruski”.

Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców

Przyznana zostanie na styczniowym posiedzeniu Kapituły Bractwa Kaphornowców.

Nagroda magazynu sportów wodnych „Żagle” za wyróżniające rejsy morskie na małych jachtach: za rodzinny rejs Waldemara Ufnalskiego i Ewy Dziadziuszko, którzy latem popłynęli do Danii na jachciku z Zegrza „Ewa 3”.

Nagrody zostaną tradycyjnie wręczone w gdańskim Dworze Artusa 4 marca 2011 roku.

Źródło: www.zagle.com.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 listopada

Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007