TYP: a1

Ostatnie spotkania przed 2 SPORTS FILM FESTIVAL

wtorek, 27 listopada 2012
Informacja prasowa
W piątek, 30.11, rozpocznie się 2 SPORTS FILM FESTIVAL. Przed nami ostatnie spotkania rozbiegowe w zaprzyjaźnionych klubach.

KRAKÓW


W ramach ostatniego spotkania przed festiwalowem w Krakowie odbędzie się pokaz filmu 180 STOPNI NA POŁUDNIE i spotkanie z drem Pawłem Skawińskim, dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego pt. „Czy można ocalić dzikość i pierwotność cennych miejsc na Ziemi? Czy można ocalić dzikość i pierwotność Tatr?”. Na wydarzenie zapraszamy 28 listopada o godz. 19 w Klubie u Louisa (Kraków, Rynek Główny 13). Wstęp wolny.

180 STOPNI NA POŁUDNIE to film drogi, odtworzenie epokowej podróży z 1968 roku Yvona Chouinarda, założyciela Patagonii, i Douga Tompkinsa, twórcy North Face, której celem był wulkaniczny szczyt Cerro Corcovado w Ameryce Południowej. Tym razem obaj nestorzy są dobrymi duchami wyprawy, a jej właściwym bohaterem jest dwudziestokilkuletni współczesny hippis Jeff Johnson, alpinista, surfer, który wraz z napotkaną na Wyspie Wielkanocnej Makohe wyrusza śladami swoich idoli. Wyprawa do Corcovado szybko przeradza się w poemat dygresyjny i miłości do rzeczy zbędnych; wymuszony postój na Wyspie Wielkanocnej jest pretekstem do spojrzenia na los i historię małych społeczności w zderzeniu z cywilizacją, a napotkani Chouinard i Tompkins pokazują jak godzić potrzeby tejże cywilizacji z ochroną środowiska. „Uczysz nie tego, co udało ci się osiągnąć, ale w jaki sposób” – mówi właściciel Patagonii, który nawiasem mówiąc na szczyt Corcovado się nie wspiął.

Dr Paweł Skawiński Tatrami zainteresował się już w dzieciństwie dzięki rodzinnej tradycji częstych wycieczek. W góry zabierały go babcia – członkini Towarzystwa Tatrzańskiego, oraz mama. Pierwsze wspinaczki odbywał w towarzystwie taternika Pawła Vogla. W wieku 16 lat razem z nim wspiął się na Mnicha. Zawsze jednak góry pociągały go bardziej jako przestrzeń wyjątkowego kontaktu z otaczającym światem, przyrodą niż arena wyczynu sportowego. Naturalną koleją rzeczy wybrał studia na Wydziale Leśnym, a po ich ukończeniu 16 lat pracował w Polskiej Akademii Nauk zajmując się badaniem Tatr. Jeszcze w czasie studiów został przewodnikiem tatrzańskim a także ratownikiem TOPR oraz instruktorem narciarskim. - Bardzo chciałem pracować w Tatrzańskim Parku Narodowymi, jednak musiałem na to czekać 16 lat – wspomina. Był już wówczas doktorem nauk leśnych. Dyrektorem TPN został w 2001 roku. – Tatry fascynują mnie jako całość, ale szczególnie interesuję się przyrodą oraz relacjami człowieka z górami i przyrodą. Chciałbym uczyć takiego bycia w górach, by nie dać się zabić, i nie zabijać przyrody – mówi.

WROCŁAW

We Wrocławiu festiwal rozpocznie się 5.12, dlatego jeszcze w niedzielę, 2.12, zapraszamy na spotkanie rozgrzewające. O godz. 19 w pubie Czeski Film (ul. Kiełbaśnicza 2) odbędzie się pokaz filmu CZŁOWIEK, KTÓRY ZJECHAŁ Z EVERESTU oraz spotkanie z Michałem Trzebunią. Wstęp wolny.

CZŁOWIEK, KTÓRY ZJECHAŁ Z EVERESTU opowiada historię Yiuchiro Miury – narciarza, podróżnika, poety – marzącego o zjechaniu z najwyższej góry świata. Marzenie to oznacza wspinaczkę na wysokość 7800 metrów przy wsparciu 800 tragarzy, z których 8 odda życie za przedsięwzięcie, a następnie zjechanie 2400 metrów w dół pokrytego lodem wzgórza o nachyleniu 40-45 stopni. Z ekranizacji dziennika Miury dowiadujemy się o jego zmaganiach ze stromym wzgórzem, silnym wiatrem, wreszcie o finale tej niezwykłej eskapady – krytyczne 6 minut zostało okrzyknięte najbardziej emocjonującym materiałem kiedykolwiek nakręconym. Film zrealizowany w 1975 daje możliwość porównania technik narciarskich i sposobów działania w górach wysokich ponad 30 lat temu.

Gościem spotkania będzie Michał Trzebunia, jeden z najbardziej znanych polskich freerodowców. Jego początkami narciarskimi było oczywiście narciarstwo alpejskie, które stało się solidną podstawą dla freeride’u. W połowie lat 90tych zaczął spoglądać na tereny poza trasą. Startował w Freeride World Tour, Nissan Freeride Quest czy Jasna Adrenalin (1 miejsce). Przez ostatnie dwa sezony w wiekszości poświęcił się produkowaniu filmów freeski. Ostanią jego produkcją jest “The Emotions”.

Informacje o spotkaniach znajdą Państwo na stronie http://festival.360stopni.org/category/festiwal/rozbieg/.

Podczas festiwalu również zaplanowane są liczne spotkania towarzyszące projekcjom. Gośćmi będą m.in. dryżyny futbolu amerykańskiego: WARSAW AEGLES, WARSAW SIRENS i DEVILS WROCŁAW, Leszek Cichy, Marek Kamiński, Piotr Kuryło, Ola Sulkiewicz, przedstawiciele warszawskiego, krakowskiego i wrocławskiego ZOO, osoby związane z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, Mariusz Kalista, Piotr Betlej, Bartiosz Morawiec, dziennikarze redakcji sportowej Canal+ (m.in. Tomasz Smokowski i Grzegorz Milko) i inni. Szczegółowe informacje dotyczące spotkań już niedługo.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 listopada

Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007