Ósmy Przyjazny Brzeg z patronatami
Trwa już ósma edycja konkursu premiującego inwestycje i inne inicjatywy, dzięki którym brzegi polskich jezior, morza, rzek i kanałów stają się bardziej przyjazne dla człowieka. Co roku nagradzane są także przedsięwzięcia związane z wodami, a służące osobom niepełnosprawnym i ochronie środowiska. Celem konkursu jest nie tylko wyróżnianie cennych inicjatyw, ale i popularyzowanie dobrych wzorów działania, zachęcanie do ich naśladowania.Konkurs jest coraz bardziej ceniony przez wodniaków, samorządy terytorialne i przedsiębiorców. Po raz drugi Honorowy Patronat nad nim objął Minister Sportu i Turystyki - i nie on jedyny, bo w tym roku także Minister Infrastruktury i prezesi Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Wysoko jest też oceniany przez międzynarodowe organizacje wodniaków, na przykład European Boating Association.
Dziś jest około 90 laureatów siedmiu edycji konkursu, zapewne w efekcie obecnej edycji liczba ta przekroczy sto. Ponieważ w przeciwieństwie do gór służące turystyce i rekreacji wody mamy w każdym województwie, wybierani są laureaci od Bieszczadów i Sudetów po Bałtyk. Od zachodniej do wschodniej granicy - a nawet poprzez nie. Poza inicjatywami w największych miastach wyróżniane są przedsięwzięcia w małych miejscowościach, trudnych do znalezienia na mapie. W ramach międzynarodowych projektów, kosztujących poważne kwoty - ale i zrealizowane niemal w czynie społecznym przez grupę pasjonatów albo wysiłkiem niezamożnego przedsiębiorcy.
Zapraszamy na nasze przyjazne brzegi - i prosimy o zgłaszanie kandydatów do Nagrody Przyjaznego Brzegu. Są już pierwsze zgłoszenia, choć zbierane będą do końca roku.
Ponawiane są zachęty do przyznawania Anty-Nagród Nie-Przyjaznego Brzegu, więc też prosimy o zgłoszenia.
Mirosław Czerny
Sekretarz Jury
Źródło: www.polskieszlakiwodne.pl