TYP: a1

Olimpijska Energ(i)a polskiego żeglarstwa

wtorek, 1 grudnia 2015
Informacja prasowa
Wręczenie kadrowych nominacji dla zawodników, wyróżnień za osiągnięcia w mijającym sezonie i prezentacja celów sportowych na nadchodzący rok to najważniejsze punkty gali Polskiego Związku Żeglarskiego, która odbyła się 30 listopada w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie.



Za niespełna rok żeglarska reprezentacja Polski stanie do walki o medale Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Kończący się sezon podporządkowany był zdobyciu kwalifikacji, które pozwolą naszym zawodnikom walczyć o olimpijskie laury. W andrzejkowe popołudnie, podczas Gali Polskiego Związku Żeglarskiego zaprezentowano nazwiska sportowców, którzy weszli w skład kadry narodowej, w tym kadry seniorów Energa Sailing Team Poland. Nominacje dla zawodników wręczyli Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Wiesław Kaczmarek oraz trener główny Paweł Kowalski.

- Jednym z podstawowych celów jakie stawia sobie Polski Związek Żeglarski na 2016 jest uzyskanie przynajmniej jednego medalu w Igrzyskach Olimpijskich Rio de Janeiro. Ponadto chcemy podtrzymywać i stabilizować osiągnięcia sportowe przy zachowaniu żeglarstwa w gronie dyscyplin priorytetowych w Polsce oraz stale podnosić naszą pozycję w rankingu światowym – powiedział Tomasz Chamera, wiceprezes PZŻ ds. sportu. - Dzięki środkom finansowym z Ministerstwa Sportu i Turystyki i wsparciu partnerów biznesowych zapewnimy zawodnikom zakwalifikowanym do kadry Energa Sailing Team Poland programy szkoleniowe, opiekę zespołu trenerskiego, zespołu wsparcia PZŻ oraz najwyższej klasy sprzęt. Zamierzamy podtrzymać dobre funkcjonowanie systemu szkolenia sportowego, który umożliwia osiąganie najlepszych rezultatów przez polskich żeglarzy w konkurencjach priorytetowych podczas igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy – dodał.



Polska ma już pięć imiennych kwalifikacji olimpijskich. O tym, czy skład reprezentacji na Igrzyska uzupełni klasa Laser Radial oraz Finn zadecyduje start w pucharze świata rozgrywanym na Majorce na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. Na ten moment przepustki do Rio wywalczyli: Małgorzata Białecka (RS:X K), Piotr Myszka (RS:X M), Kacper Ziemiński (Laser standard), Agnieszka Skrzypulec z Irminą Mrózek Gliszczynską (470 K) oraz załoga Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim (49-er).

Przygotowania polskich żeglarzy do najważniejszych imprez aktywnie wspiera Grupa Energa. Dowodem na to, że to owocna współpraca jest chociażby fakt, że wszyscy zawodnicy, którzy zakwalifikowali się na igrzyska w Rio to członkowie kadry narodowej PZŻ Energa Sailing Team Poland.

Budowanie sportowego sukcesu wymaga strategicznego myślenia oraz żelaznej konsekwencji – powiedział Maciej Ruwiński z Grupy Energa. Droga do medalu olimpijskiego jest długa i trudna. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego też zaangażowaliśmy się we wsparcie polskiego żeglarstwa również w sposób długofalowy. Liczymy, że nasza współpraca z PZŻ już za kilka miesięcy przyniesie oczekiwane owoce – dodał.

Wspólne projekty PZŻ i Grupy Energa nie ograniczają się do wsparcia krajowej elity. Największy program żeglarski w kraju to również edukacja dla najmłodszych, cykl regat w klasie Optimist Energa Sailing Cup, w których startują młodzi zawodnicy zaczynający sportową karierę, a także wsparcie sprzętowe dla 30 ośrodków w całym kraju. Poniedziałkowa gala była również okazją do zaprezentowania koncepcji czwartej edycji programu Energa Sailing, do której nabory rozpoczną się na początku 2016 r.



Edukacja żeglarska to nie tylko nauka żeglowania ale również wychowywanie młodych ludzi ­– skomentował Maciej Szafran, trener koordynator sportu powszechnego dzieci i młodzieży PZŻ. Cieszymy się, że program Energa Sailing rozwija się z roku na rok i liczymy, że jego kolejna edycja pozwoli nam zarazić sportową pasją jeszcze większe grono dzieci ze szkół podstawowych. W 2016 planujemy jak co roku zwiększyć jego zasięg i ofertę. W związku z tym poszerzamy program szkolenia w windsurfingu, prowadzony dotąd w Sopocie i Warszawie, o Kalisz i Gdańsk. Trzymamy również kciuki za młodych zawodników – stypendystów Energa Sailing, którzy dzięki wsparciu naszego partnera mają szansę rozwijać karierę sportową i osiągać sukcesy zarówno w kraju, jak i za granicą – zakończył.

Kolejnym przedsięwzięciem, który ma za zadanie wspieranie rozwoju polskiego żeglarstwa, jest Volvo Youth Sailing Team Poland. Projekt, który jest kontynuacją ubiegłorocznej współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Żeglarskim a Volvo Car Poland. Na szczeblu centralnym, marka Volvo organizuje jedne z najważniejszych regat oceanicznych na świecie – Volvo Ocean Race. Polski oddział tej firmy zdecydował się wesprzeć najmłodszych żeglarzy, w których upatruje przyszłych olimpijczyków. W oparciu o plan i strategię długofalową Związek przy współpracy z Volvo kładzie nacisk na stworzenie zawodnikom optymalnych warunków przygotowań w rywalizacji międzynarodowej poprzez: wspomaganie nowoczesnymi technologiami, monitoring szkolenia, zakup niezbędnego sprzętu, stypendia dla zawodników, wspomagając finansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Powyższe składowe dają podstawę do rozwijania talentu naszych zawodników i przygotowania do rywalizacji ze światową czołówką w imprezach mistrzowskich.

Ważnym elementem, który w bardzo widoczny sposób przyczynia się do zwiększenia zainteresowania żeglarstwem regatowym oraz ilości osób uprawiających sport w Polsce jest współpraca PZŻ z samorządami lokalnymi. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu w żeglarskie projekty można osiągać wspaniałe efekty w postaci takich wydarzeń jak – Volvo Gdynia Sailing Days (Gdynia), Mistrzostwa Polski klas olimpijskich oraz Mistrzostwa Polski Juniorów (Gdańsk), Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży oraz Puchar PZŻ (Puck).



Wśród najważniejszych założeń działalności szkoleniowo-sportowej Polskiego Związku Żeglarskiego, które zostały przedstawione podczas gali znalazły się m.in.:
  • Projekty Rio 2016
  • Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS – Górki Zachodnie – jako bazy szkoleniowej dla rozwoju polskiego żeglarstwa regatowego
  • Szkolenie kadr trenerskich i instruktorskich PZŻ
  • Organizacja regat
  • E-commerce
  • Partnerstwo biznesowe w projektach strategicznych

Podczas gali 145 zawodników otrzymało nominację do kadry narodowej – 29 seniorów, 26 młodzieżowców, 52 juniorów, 24 juniorów młodszych oraz 14 zawodników niepełnosprawnych.

Ważną częścią gali były wyróżnienia dla zawodników za wybitne osiągnięcia sportowe w 2015 roku. Łącznie wywalczyliśmy 30 medale w imprezach głównych: 4 medale – juniorzy, 4 medale – młodzieżowcy, 16 medali – konkurencje nieolimpijskie oraz 5 medale – seniorzy, 1 medal – żeglarze niepełnosprawni.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 grudnia

W Berdyczowie urodził się Józef Korzeniowski, pisarz marynista, znany później jako Joseph Conrad; jako młody człowiek wyemigrował do Anglii, gdzie zaciągnął się na statek. Po latach służby na morzu osiadł w południowej Anglii, gdzie zmarł w 1925 r.
czwartek, 3 grudnia 1857