Sobota 27 kwietnia była dniem inauguracji sezonu żeglarskiego w Kartuzach. Z tej okazji w Centrum Sportów Wodnych w Złotej Górze rozegrano regaty żeglarskie. Zorganizowano też III Seminarium Naukowe poświęcone wybranym aspektom bezpieczeństwa oraz ratownictwa. Inauguracja sezonu była również okazją do ogłoszenia kalendarza V Żeglarskiego Pucharu Kaszub.
W uroczystej inauguracji sezonu wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, klubów żeglarskich i Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Nie zabrakło burmistrza Kartuz Mieczysława Gołuńskiego i wiceprzewodniczącego Rady Gminy Kartuzy Ryszarda Duszyńskiego. Obecni byli także dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej Seweryn Szlachetka i sołtys Brodnicy Górnej Barbara Kępa. Pomorski Związek Żeglarski reprezentował trener koordynator Filip Lipski. W uroczystości wziął udział także prezes UKŻ Lamelka Kartuzy Mirosław Plichta i Andrzej Lutomski komandor klubu MKŻ Arka Gdynia.
Jednym z ważniejszych sobotnich wydarzeń było III Seminarium Naukowe – Bezpieczeństwo, ratownictwo i kultura fizyczna – wybrane aspekty odbywające się pod honorowym patronatem burmistrza Kartuz. Uczestnicy spotkania omawiali m.in. kwestie bezpieczeństwa na wodzie, a wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Marynarki Wojennej, Państwowej Straży Pożarnej, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Polskiej Unii Aktywności Mobilnej.
Filip Lipski współpracujący z ramienia Pomorskiego Związku Żeglarskiego z organizatorami Żeglarskiego Pucharu Kaszub opowiedział o tegorocznej edycji tego cyklu imprez rozgrywanych na kaszubskich akwenach.
– To już piąty rok tej wspaniałej inicjatywy kaszubskich klubów i gmin – mówił Filip Lipski. – Przed rokiem podsumowanie Pucharu zorganizowaliśmy w Kosakowie. Uhonorowaliśmy tam 280 uczestników wszystkich regat, którzy ścigali się w sześciu imprezach. To doskonale ilustruje, jak duża jest skala tego przedsięwzięcia. Żeglarski Puchar Kaszub jest wydarzeniem unikatowym w skali kraju, a ja namawiam wszystkie środowiska lokalne zajmujące się żeglarstwem do tego modelu działania – organizowania własnych, lokalnych cyków imprez we współpracy z poszczególnymi gminami. Te regaty nastawione są głównie na początkujących żeglarzy. Z myślą o tych najmłodszych, stawiających w sporcie żeglarskim pierwsze kroki, w klasie Optimist utworzyliśmy grupę 0 umożliwiającą najmłodszym dobrą zabawę na wodzie z elementami rywalizacji. Kolejny stopień to grupa UKS. Kluby, z których wywodzą się ci zawodnicy pretendują do startów w Pucharze Polski Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Już dwie imprezy z naszego cyklu wpisane zostały w kalendarz Stowarzyszenia. Tam zawodnicy UKS startują w ramach grupy B.
Zdaniem Filipa Lipskiego, dzięki tym startom zawodnicy z Kaszub mają możliwość sprawdzenia poziomu swojego wyszkolenia sportowego i ścigania się z najlepszymi żeglarzami z całego kraju.
Cykl regat ŻPK wpisany został do centralnego kalendarza klasy Omega. W ubiegłym roku w pucharowych zmaganiach rywalizowało 11 załóg, czyli 33 zawodników. Organizatorzy liczą, że w tym roku liczba zainteresowanych startem w Pucharze będzie jeszcze wyższa.
W Pucharze nie zabrakło miejsca dla grupy Open, w której ścigają się głównie dorośli żeglarze. Zwycięzcy tej kategorii mają prawo startu w Regatach o Puchar Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego. To koronna impreza PZŻ zrzeszająca organizatorów regat z całego kraju, głównie skierowanych do dorosłych żeglarzy, którzy ścigają się na jachtach kabinowych.
Żeglarski Puchar Kaszub jest organizowany z inicjatywy prezesa UKŻ Lamelka Kartuzy Mirosława Plichty i komandor klubu Hanny Kajety przy współpracy z władzami gminy Kartuzy oraz gmin uczestniczących w pucharowej rywalizacji. Imprezę wspiera Pomorski Związek Żeglarski