TYP: a1

Gutkowski na podium w regatach RORC Caribbean 600

czwartek, 28 lutego 2013
Informacja prasowa
Ogłoszono oficjalne wyniki międzynarodowych regat RORC (Royal Ocean Racing Club) Caribbean 600. W regatach po raz pierwszy w historii wystartował Polak, Zbigniew Gutkowski na jachcie ENERGA. Gutek wraz z załogą ENERGA Sailing zajął trzecie miejsce w klasyfikacji CSA (Caribbean Sailing Association).

W poniedziałek, 18 lutego 2013 rozpoczęły się regaty RORC Caribbean 600. Trasa wyścigu wynosiła 600 mil i biegła wokół 11 wysp karaibskich. Zaczynała się w okolicach Windward Bay na karaibskiej wyspie Antigua w archipelagu Małych Antyli. Piąta edycja międzynarodowych regat zgromadziła ponad 500 żeglarzy z 28 krajów świata. W regatach RORC Caribbean 600 wystartowały superjachty, wielokadłubowce, ale także mniejsze jednostki, jak jacht IMOCA 60. ENERGA była jedną z najmniejszych łódek w stawce. Wśród zawodników po raz pierwszy w historii znalazł się Polak, Zbigniew Gutkowski. RORC Caribbean 600 zakończyły się uroczystą ceremonią wręczenia nagród 22 lutego 2013 o godz. 18.00 czasu lokalnego (23.00 czasu polskiego). Zbigniew Gutkowski wraz z załogą ENERGA Sailing (Maciejem Marczewskim i Bartkiem Bilińskim) zajął trzecie miejsce w klasyfikacji tych zawodów w klasie CSA (Caribbean Sailing Association).

Przebieg regat RORC Caribbean 600


Od momentu startu regat RORC Caribbean 600 na całej trasie żeglarzom towarzyszył wiatr umiarkowany w porywach do silnego (10 do 30 węzłów). Przed startem dyrektor regat Eddie Warden mówił wprost: „To będzie szybki i dość ciężki wyścig. Wszystkie zespoły są świadome prognozy pogody.” Przewidywania się sprawdziły, a o tym, że warunki nie były łatwe, może świadczyć fakt, że już na starcie jeden ze 100-stopowych jachtów złamał maszt. Ogółem ze względu na usterki techniczne wycofało się 9 jednostek (na 53 startujące). Pierwszy do mety dopłynął trimaran Paradox z czasem 40 godzin 22 minut i 52 sekundy. Do pobicia rekordu trasy wielokadłubowców (należącego od roku 2009 do trimarana Orma 60 Region Guadeloupe) zabrakło tylko 11 minut i 47 sekund. Podobnie najszybszy z jachtów jednokadłubowych, Leopard nie pobił rekordu trasy, na mecie zameldował się po 45 godzinach 58 minutach i 5 sekundach od startu. (Najkrótszy należy do jachtu Rambler 100 z 2011 roku i wynosi 40 godz. 20 min. 2 sek.).Pomimo sprzyjających warunków pogodowych, oba rekordy pozostały niezmienne. Żeglarze pokonali trasę 600 mil, wokół 11 wysp, omijając wyznaczone przez komisję regat punkty. „Ze względu na różnice pomiędzy startującymi jachtami, celu wyrównania rywalizacji zastosowano przelicznik TCF. Jest to liczba ułamkowa, przez którą mnoży się rzeczywisty czas uzyskany przez jacht. Używa się go, gdy jachty biorące udział w regatach nie są jednakowe. Komisja regatowa ustala wówczas dla każdego jachtu indywidualny współczynnik, aby wyniki wyrównywały różnice pomiędzy poszczególnymi jednostkami” – wyjaśnia Jacek Pietraszkiewicz z firmy NavSim.

Zbigniew Gutkowski przygotowuje się do regat Transat Jacques Vabre

„RORC Caribbean 600 to było dlanas kolejne sportowe wyzwanie. Najlepsze jachty i najlepsze załogi z całego świata. Moim celem było zająć jak najlepsze miejsce” – komentuje Gutkowski swój udział w tych regatach. „Przy minimalnej, bo 3-osobowej załodze, skomplikowanej nautycznie i taktycznie trasie, było to zadanie bardzo trudne, ale o takie cele nam chodzi i jestem z wyniku bardzo zadowolony”- dodaje. „Tyle manewrów co tutaj w dwa dni w trakcie np. regat Vendée Globe nie zdarza się często przez trzy miesiące. Jestem bardzo zadowolony z załogi, na innych jachtach o podobnych parametrach były dużo liczniejsze ekipy – my we trzech robiliśmy to, co gdzie indziej wykonywało 20 osób.”. RORC Caribbean 600 to zawody, które są prawdziwym testem dla każdej z drużyn. Sprawdzają swoje umiejętności oraz techniczne przygotowanie jachtów. Dla zespołu ENERGA Sailing jest to kolejna okazja do testów jachtu ENERGA przed następnymi sportowymi wyzwaniami. Zbigniew Gutkowski 28 lutego 2013 r. weźmie udział w Heineken Regatta. W kwietniu Gutek planuje podjąć próbę pobicia solowego rekordu na trasie Nowy Jork – Lizard. Początek roku 2013, wszystkie starty oraz testy jachtu ENERGA są elementami przygotowań do regat Transat Jacques Vabre, jednej z ważniejszych imprez klasy IMOCA Open 60.

Najnowsze wiadomości od zespołu ENERGA Sailing na bieżąco można śledzić na stronie ENERGA Sailing www.energasailing.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 listopada

Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007