TYP: a1

Dwie dekady Nawigatora XXI

poniedziałek, 21 maja 2018
Informacja prasowa

W roku 2018 mija 20 lat odkąd polska bandera po raz pierwszy powiała nad statkiem badawczo-szkolnym Akademii Morskiej w Szczecinie – Nawigatorem XXI. Okrągły jubileusz będzie obchodzony wraz ze Świętem Szkoły - 23 maja. Świętowanie odbędzie się w gronie przedstawicieli załóg, władz miasta, uczelni, lokalnej społeczności oraz firm i instytucji związanych z gospodarką morską. A Pojawi się też bliźniacza jednostka Nawigatora XXI - do Szczecina na tę okoliczność przypłynie Horyzont II z Akademii Morskiej w Gdyni.

23 maja o godz. 11:40 Nawigator XXI wejdzie do portu w asyście holowników i zacumuje u stóp Wałów Chrobrego. Podczas uroczystości na pokładzie odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu AM, Prezydent Piotr Krzystek przekaże załodze banderę Szczecina, wręczone zostaną pamiątkowe medale gościom honorowym, a także - doroczne nagrody Wilka Morskiego przyznawane tradycyjnie osobowości związanej z morzem oraz studentowi Akademii Morskiej w Szczecinie.

 

Po oficjalnej uroczystości, statki obu Akademii Morskich - Horyzont II oraz Nawigator XXI zostaną otwarte dla szczecinian i turystów, chcących osobiście postawić stopę na pokładzie statku (Nawigator XXI będzie dostępny między 14:00 a 18:00).

 

Nawigator XXI od lat służy celom szkoleniowym, badaniom naukowym, wrósł też w rzeczywistość Szczecina i cumując przy Wałach Chrobrego stał się rozpoznawalnym symbolem miasta, podkreślającym jego portowy charakter.

Kontrakt na budowę jednostki podpisano 12 listopada 1996 r., a 14 marca następnego roku położono stępkę. Nazwę jednostki wyłoniono w czasie konkursu ogłoszonego na uczelni. Uroczyste wodowanie statku badawczego - szkolnego m/s Nawigator XXI odbyło się 24 maja 1997 r. w Gdańskiej Stoczni Remontowej im. Józefa Piłsudskiego.  6 - 7 stycznia 1998 r. statek przeszedł pomyślnie próby morskie, po których 20 stycznia 1998 r. został oficjalnie przekazany Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie.

Uroczyste podniesienie bandery na m/s Nawigator XXI odbyło się 30 stycznia 1998 r. na Nabrzeżu Wieleckim, u podnóża Wałów Chrobrego. W swoją pierwszą, dziewiczą podróż m/s Nawigator XXI wyruszył 18 lutego 1998 r. do Lubeki.

Statek ten od początku swojego istnienia wypełnia swoje podstawowe zadania, będąc dla wielu młodych ludzi, rozpoczynających swoją przygodę z morzem, pierwszym kontaktem z wymagającym zawodem marynarza. To na pokładzie „Nawigatora XXI” niejednokrotnie zapadają życiowe decyzje, czy kontynuować swoją przyszłość w tym zawodzie. Działalność szkoleniowa na pokładzie m/s Nawigator XXI trwa cały rok. Na statku realizowane są praktyki morskie w dziale pokładowym i maszynowym dla wszystkich roczników i specjalności tzw. „kierunków pływających” Akademii Morskiej w Szczecinie. Poznają się z morzem pierwszoroczniaki, a studenci z wyższych roczników szlifują swoją wiedzę i umiejętności.

Jako statek badawczy m/s Nawigator XXI uczestniczył w wielu projektach krajowych i międzynarodowych. Podczas wszystkich swoich podróży m/s Nawigator XXI odwiedził kraje nadbałtyckie: gościł między innymi w portach w Kopenhadze, Flensburgu, Rydze, Tallinie, Kaliningradzie, Turku i wielu, wielu innych. 

 

W ramach swojej działalności dodatkowej m/s Nawigator XXI niejednokrotnie brał udział w obchodach Dni Morza, The Tall Ship Races, Flisu Odrzańskiego oraz od samego początku towarzyszy Regatom Unity Line jako jednostka zabezpieczająca.

 

Tagi: Nawigator XXI, statek, Akademia Morska w Szczecinie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 listopada

Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007