TYP: a1

Do granic Niepodległej – uczestnicy rejsu wyłonieni

piątek, 16 marca 2018
Informacja prasowa/Jędrzej Szerle

Znamy już osiemnastu laureatów III Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji, którzy w maju, w ramach projektu Do granic Niepodległej, wezmą udział w czterodniowym rejsie na „Zawiszy Czarnym”.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

W przeprowadzonym w środę 14 marca III Pomorskim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji rywalizowało czterdziestu sześciu uczniów klas VI i VII szkół podstawowych z całego województwa pomorskiego. Wszyscy brali wcześniej udział w warsztatach nawigacyjnych, zorganizowanych przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

– Warsztaty dla szkół z naszego subregionu odbywają od trzech lat  – mówi Iwona Poźniak, konsultantka z ODN w Słupsku. – Spodobały się one Pomorskiemu Związkowi Żeglarskiemu i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego, więc postanowiliśmy w tym roku realizować je również w Gdyni. W sumie wzięło w nich udział około 200 uczestników. Co ważne, były skierowane nie tylko do uczniów, ale też do nauczycieli.

Dzięki sprawnej pracy jury – kmdr. Dariusza Kloskowskiego i Iwony Poźniak, konsultantów z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku; Leopolda Naskręta z Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Mirosława Lamkowskiego ze Szkoły Żeglarstwa Magola – znamy już laureatów konkursu.

Tytuł Mistrza Nawigacji otrzymała Marta Suliga (Szkoła Podstawowa nr 5 w Słupsku), drugie miejsce zajął Paweł Kata (SP nr 9 w Rumi), a trzecie Dawid Mikołajczak (SP nr 2 w Ustce).

Wyróżnieniami uhonorowano z kolei: Patryka Jakiela (SP nr 5 w Słupsku), Igora Rostkowskiego (SP w Łebie), Kacpra Bokacza (SP w Zaleskich), Julię Nakoneczną (SP w Kobylnicy), Paulinę Wojtaszek (SP w Kobylnicy) i Maję Jabłczyńską (SP nr 9 w Słupsku).

Wszyscy laureaci zostaną nagrodzeni podczas gali, 23 kwietnia w Słupsku. Dodatkowo będą mogli wziąć udział w czterodniowym rejsie „Zawiszą Czarnym”. Popłyną z nimi również uczniowie z kolejnymi najlepszymi wynikami:  Alicja Szcześniak (SP Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie), Joanna Lisiak i Dominika Krasucka (obie SP nr 2 w Ustce), Radosław Bieniek i Daria Lewicz (SP w Zaleskich), Lena Hołda i Antoni Feluś (SPP w Kwidzynie), Krzysztof Wyczliński (SP CET w Kowalach) oraz Tomasz Lubecki (ZS w Lipuszu).

W rejsie Do granic Niepodległej weźmie udział także szóstka nauczycieli – Anna Wolikowska (SP nr 2 w Słupsku), Małgorzata Gudalewska (SP nr 9 w Rumi), Beata Zduniak (SP nr 2 w Ustce), Magdalena Dominiak-Marzec (SP w Łebie), Joanna Ploch (SP w Kobylnicy) oraz Magdalena Szałek (SP w Zaleskich). Ich podopieczni zajęli w konkursie najwyższe miejsca.

Uczestnicy projektu Do granic Niepodległej w dniach 15-18 maja wezmą udział w rejsie na „Zawiszy Czarnym”, zorganizowanym w ramach wojewódzkich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Harcerski żaglowiec będzie płynął wzdłuż morskich granic II Rzeczypospolitej, a jej załogę czekają nie tylko zajęcia na morzu, ale również program edukacyjny na lądzie. Dzięki temu młodzież lepiej pozna historię Polski w stulecie odzyskania niepodległości.

Organizatorem projektu Do granic Niepodległej jest Pomorski Związek Żeglarski, a głównym partnerem Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

 

 

Tagi: rejs, Pomorski Związek Żeglarski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 listopada

Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007