W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku odbyła się uroczysta Gala Konkursu Wychowanie Morskie Studentów o Czerwoną Różę Wiatrów. Nagroda trafiła do Samorządu Studenckiego Politechniki Warszawskiej za organizację Regat o Puchar Rektora Politechniki Warszawskiej.
Konkurs zorganizowany został po raz trzeci. Jego celem jest nagradzanie najlepszych projektów skierowanych do studentów, które wspierają ideę wychowania morskiego poprzez np. promowanie kultury żeglarskiej, organizację rejsów i wypraw czy konferencji naukowych. W tym roku o zwycięstwo walczyło dziewięć projektów.
- Dla mnie jest najważniejsze, że nie są to jednorazowe inicjatywy, które później nie mają kontynuacji - mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. - Jest wręcz przeciwnie - zgłoszone wnioski są przykładem myślenia długofalowego i to jest naprawdę cenne.
Jury Konkursu, w skład którego weszli przedstawiciele partnerów, zadecydowało, że Czerwona Róża Wiatrów trafi do Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej za organizację Regat o Puchar Rektora Politechniki Warszawskiej. Oprócz pamiątkowej statuetki zwycięzca otrzyma również 10 000 zł.
- Jesteśmy bardzo zaskoczeni, że otrzymaliśmy tą nagrodę - mówi Monika Standziak z Politechniki Warszawskiej. - Nasz projekt wyróżniało zaangażowanie w imprezę studentów wszystkich 20 wydziałów. W samych regatach wzięło udział około 100 osób, a dodatkowo odbył się piknik, na który przyjechali pracownicy uczelni, nauczyciele akademiccy i studenci.
- W zwycięskim projekcie najbardziej podobało mi się to, że organizuje go sam samorząd studencki - mówi Jacek Jettmar, pomysłodawca konkursu. - Taka samodzielna inicjatywa jest godna pochwały.
Jury zadecydowało również o przyznaniu trzech wyróżnień. Trafiły one do Fundacji Otwarty Świat dla Wszystkich za organizację trzech rejsów po Zatoce Gdańskiej dla osób z niepełnosprawnościami, dr Jana Grabskiego za projekt „Fizyka pod żaglami”, który łączył rejsy na „Pogorii” i „Fryderyku Chopinie” z popularyzacją nauki oraz Klubu Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku za wybitne osiągnięcia sekcji żeglarskiej. Każdy z wyróżnionych otrzyma również 3 000 zł.
- Nie spodziewałam się tego wyróżnienia, ponieważ wiele inicjatyw było bardzo ciekawych - mówi Justyna Rogowska z Fundacji Otwarty Świat dla Wszystkich. - Nie sądziłam, że projekt, który popularyzuje żeglarstwo wśród studentów z niepełnosprawnością zostanie zauważony. W tym roku organizujemy warsztaty żeglarskie dla 24 osób, ale już myślę o większych przedsięwzięciach na dużych żaglowcach. Może w przyszłym roku uda nam się popływać na „Generale Zaruskim”?
Głównym organizatorem Konkursu Wychowanie Morskie Studentów o Czerwoną Różę Wiatrów był Pomorski Związek Żeglarski. Partnerami byli Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Liga Morska i Rzeczna, Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej, Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej i Stowarzyszenie Czerwonej Róży.
Patronat honorowy nad konkursem sprawował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.
Tagi: Czerwona Róża Wiatrów, Pomorski Związek Żeglarski, projekt, konkurs