TYP: a1

Chcecie poznać legendę Pogorii?

piątek, 26 czerwca 2020
Informacja prasowa/Jędrzej Szerle/PoZŻ

„Pogoria. Legenda żaglowca” Krzysztofa Romańskiego to nowa książka poświęcona jednemu z najsłynniejszych polskich żaglowców. W najbliższą sobotę 27 czerwca w Gdyni odbędzie się jej wodowanie. Serdecznie zapraszamy - Tawerna Skipperów jest patronem medialnym książki. 

„Pogoria”, pierwszy żaglowiec zaprojektowany i zbudowany w Polsce, ma wyjątkowo burzliwą historię. Powstała w 1980 roku na zamówienie Telewizji Polskiej dla Bractwa Żelaznej Szekli, ale po kilku miesiącach przejął ją Polski Związek Żeglarski, a Krzysztof Baranowski na jej pokładzie realizował Szkołę pod Żaglami. W połowie lat 90. doszło do kolejnych zmian – współwłaścicielem i armatorem jednostki zostało stowarzyszenie Sail Training Association Poland.

Dzieje niezwykłego żaglowca poznać można dzięki książce „Pogoria. Legenda żaglowca” Krzysztofa Romańskiego, trójmiejskiego dziennikarza i pasjonata żaglowców. W publikacji autor oddał głos szesnastu świadkom historii. Znalazły się w niej wywiady m.in. z projektantem „Pogorii” Zygmuntem Choreniem, twórcą programu telewizyjnego „Latający Holender” Bohdanem Sienkiewiczem, kapitanami – Krzysztofem Baranowskim, Januszem Zbierajewskim i Wojciechem Jacobsonem – oraz dyrektorem STAP Markiem Klebanem. Ich opowieści uzupełniają archiwalne zdjęcia z rejsów „Pogorii”. Dzięki temu czytelnik może się dowiedzieć więcej np. o kulisach powstania żaglowca, nieoczekiwanym rejsie na Antarktydę i trudach pływania w Szkole pod Żaglami.

Uroczyste wodowanie książki odbędzie się w sobotę 27 czerwca o godzinie 12 na pirsie nr 1 w Marinie Yacht Park w Gdyni, w miejscu cumowania „Pogorii”. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami Komisja Żeglarstwa Morskiego PZŻ i wydawnictwo Nautica. Wodowanie jest częścią obchodów Święta Morza w Gdyni.

 

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 września

Wypłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa załoga jachtu "Stary" pod Kpt. Jackiem Wacławskim zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego. Równolegle ze "Starym" przejście pokonał drugi polski jacht s/y "Nekton" pod Kpt. Tadeuszem N
wtorek, 19 września 2006
Zmarł Tadeusz Prechitko, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, pilot Chorągwi ZHP w Wolnym Mieście, działacz żeglarski od 1927 r. W 1936 r. na s/y "Korsarz" wygrał wyścig na XI Igrzyska Olimpijskie z Helu do Kilonii. Na tym jachcie w 1963 r. zajął III miejsc
niedziela, 19 września 1982
Na jachcie "Kurun" wyszedł w rejs dookoła świata (z portu wyjścia Croisic do Maroka z towarzyszem żeglugi, potem już samotnie) Jacques-Yves Le Toumelin; trasa rejsu wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Kapsztad do portu wyjści
poniedziałek, 19 września 1949