TYP: a1

#CiekawiNauki w Spichlerzach na Ołowiance

czwartek, 18 kwietnia 2019
Informacja prasowa

Jak prezentuje się dron do inspekcji statków, co wpływa na efektywność pracy silników hybrydowych i jak produkowane były niemieckie okręty podwodne w czasie II wojny światowej. Wraz z organizatorem głównym cyklu, Politechniką Otwartą zapraszamy na trzecie spotkanie z serii #CiekawiNauki. Jednym z prelegentów będzie zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego, dr Marcin Westphal.


W czwartek 25 kwietnia 2019 roku, o godz. 18.00, w sali konferencyjnej Spichlerzy na Ołowiance, przyjrzymy się bliżej rozwiązaniom stosowanym w przemyśle morskim, które unowocześniają transport i turystykę morską, upowszechniają zastosowanie sztucznej inteligencji oraz rozwiązań ekologicznych, a także wpływają istotnie na rynek pracy.

Profesor Lech Rowiński z Politechniki Gdańskiej zaprezentuje najnowsze rozwiązania w zakresie turystyki morskiej na małych i dużych głębokościach. Opowie również o innowacjach w morskim przemyśle wydobywczym. Inacio Golebski z norweskiej grupy DNV GL przedstawi nowoczesne rozwiązania stosowane w przemyśle morskim: zobaczymy na żywo drona do inspekcji statków – rozwiązanie, które Polacy zastosowali jako pierwsi na świecie. Piotr Kabaciński z firmy Wartsila opowie o rozwiązaniach zwiększających efektywność i bezpieczeństwo pracy silników hybrydowych, napędów elektrycznych czy systemy zdalnego sterowania.

Dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku opowie o technologii produkcji niemieckich okrętów podwodnych typu XXI w latach 1943-1945 oraz o tym, jak powojenne jednostki podwodne czerpały z wojennych technologii.

Na spotkanie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane, w tym studentów kierunków morskich, pracowników naukowych, osoby zatrudnione w przemyśle morskim i związane z branżą IT, a także pasjonatów historii okrętownictwa.

Wstęp na spotkanie jest wolny, liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: bilety.pg.edu.pl/event/ciekawi-nauki
UWAGA: wejście na spotkanie tylko za okazaniem bezpłatnych biletów otrzymanych w wyniku dokonania rezerwacji. Bilet można wydrukować lub okazać na ekranie urządzenia mobilnego.
Wydarzenie na Facebooku: TUTAJ

 

prof. Lech Rowiński – specjalista w dziedzinie okrętownictwa i technik głębinowych. Kierownik Katedry Projektowania Okrętów i Robotyki Podwodnej na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Doktor habilitowany. Zrealizował wiele projektów dla organizacji cywilnych i wojskowych w Polsce i za granicą. Za działalność naukowo-badawczą otrzymał kilkanaście nagród m.in. nagrodę MNiSW. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju".


Inacio Golebski – Wiceprezes Zarządu w DNV GL POLSKA oraz Dyrektor Klasyfikacji DNV GL. Urodzony w Sao Paulo w Brazylii. Absolwent Politechniki Gdańskiej, Wydziału Budowy Okrętów. Karierę rozpoczął w Det Norske Veritas AS w Norwegii. Od 1985 roku pracował dla DNV, kolejno w Rio de Janeiro, Dubaju, Hamburgu i Singapurze. Pełnił m.in. obowiązki inspektora technicznego w nadzorach klasyfikacyjnych, nadzorował remonty tankowców. Pełni funkcje Członka Polskiego Związku Zarządców Statków (Polish Ship Managers Association) oraz Członka Rady FORUM OKRĘTOWEGO.

Piotr Kabaciński – Manager ds. sprzedaży Wartsila Finland, odpowiedzialny za rynek w Polsce. Absolwent Akademii Morskiego w Gdyni (obecnie: Uniwersytet Morski), kierunku Eksploatacja siłowni okrętowych. Karierę zawodową w branży rozpoczął w Stoczni Gdynia. Pracuje w firmie Wartsila od 13 lat. Zarządzał projektami realizowanymi w Finlandii, Chorwacji, Singapurze i Niemczech. Przez ostatnie lata prowadził działania sprzedażowe na terenie Ameryki Południowej.

Marcin Westphal – historyk i archiwista, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wieloletni pracownik Archiwum Państwowego w Gdańsku i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Obecnie pełni funkcję Zastępcy Dyrektora ds. merytorycznych w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Autor książki "Walka o panowanie w głębinach. Historia powstania U-Boota typu XXI", współautor książki "Śladami ludzi morza. Jan Stankiewicz – kapitan żeglugi wielkiej". W sferze jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in. działania wojenne na morzach i oceanach w okresie II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem roli niemieckiej broni podwodnej.

Tagi: przemysł morski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620