Tetrahedron - kosmiczny jacht
Kiedy się na niego patrzy, ma się wrażenie, że to statek kosmiczny. Wbrew pozorom to...jacht motorowy. Tetrahedron Super Yacht to najnowszy projekt pochodzącego z Londynu Jonathana Schwinge.
Fot. Schwinge Ltd. |
Być może niedługo turyści opalający się na nadmorskich plażach czy żeglarze zobaczą przedziwną konstrukcję, przypominającą skrzyżowanie piramidy z kosmicznym niszczycielem. Tak wygląda – na razie istniejący tylko w wersji wirtualnej - luksusowy jacht Tetrahedron
Według zamysłu jacht miałby „lewitować” nad wodą, przymocowany do pionowego wspornika przyczepionego do znajdującego się pod wodą kadłuba, kształtem przypominającego torpedę. Tetrahedron miałby unosić się nad wodą i zyskiwać na prędkości dzięki przymocowanym po bokach, ruchomym hydropłatom. Podczas postoju „piramida” utrzymuje się na wodzie dzięki trzem kadłubom, a podwodna „torpeda” zostaje podciągnięta. Przyspieszenie powoduje, że wspornik i kadłub wysuwają się i utrzymują się w tej pozycji przy niskich prędkościach. Przy wysokich prędkościach „piramida” zostaje wypchnięta nad wodę. Nadwodna część ma jak już powiedzieliśmy,kształt piramidy o czterech ścianach (jedna służąca jako podłoga, trzy boczne), co ma zapewnić jej optymalną stabilizację. Ta część ma także udogodnienia typowe dla luksusowych jachtów, na przykład pokład do opalania.
Fot. Schwinge Ltd |
Jak twierdzi Jonathan Schwinge, „lewitacja” nad wodą pozwoli znacznie zyskać na prędkości dzięki zmniejszeniu oporu wody. Jacht nie musiałby się borykać nawet z silnymi, sztormowymi falami a jego prędkość mogłaby wynosić, według projektanta, od ok. 17 do ponad 40 mil na godzinę (ta ostatnia w pełnej, „lewitującej” wersji). Jeśli Schwinge zdecyduje się na budowę jachtu, Tetrahedron będzie zbudowany z włókna węglowego i stali nierdzewnej. Na jachcie znalazłoby się miejsce dla 10 osób – w tym 4 członków załogi.
Na razie prawdopodobieństwo, że Tetrahedron wyjdzie poza fazę wirtualną jest bardzo niskie. Chyba, że znajdzie się miliarder chętny na tego rodzaju zabawkę.
Szczegóły projekty dostępne są na stronie
http://www.schwinge.co.uk/
Tagi:
Jacht,
superjacht,
tetrahedron,
Schwinge