W województwie wielkopolskim dokonano ciekawego odkrycia archeologicznego. Z dna Jeziora Lednickiego wydobyto łódź pochodzącą z X wieku.
Fot. MHP/Wojciech Paduch |
Łódź spoczywała ok. 75 metrów od brzegu, na głębokości 9,5 m. Co ciekawe, znaleziona łódka zachowała się w całości – obłożona mułem, opadami dennymi i resztkami średniowiecznego mostu.
Dłubanka ma około 10 m długości, wykonana została z jednego pnia drewna lipowego. Tego typu łodzie były używane powszechnie już od VI wieku, ale zachowało się ich do naszych czasów bardzo mało. Ponieważ Lednica była ważnym ośrodkiem w ówczesnym państwie polskim, łódź prawdopodobnie została wykonana przez rzemieślnika związanego z dworem Mieszka I.
Łódź została zlokalizowana w czasie wcześniejszych badań, już w latach 90. Ubiegłego wieku. W wyniku współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Historii Polski z Warszawy została podjęta decyzja o jej wydobyciu i konserwacji.
Grupą nurków wydobywających obiekt kierował archeolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dr Krzysztof Radka. Obiekt został przewieziony do Torunia. Po wykonaniu niezbędnych prac konserwatorskich łódź będzie eksponatem wystawy stałej w Muzeum Historii Polski w Warszawie jako depozyt przekazany przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Tagi: łódź, zabytek, archeologia, wykopalisko