TYP: a1

Zamiast na wakacje pojedzie na igrzyska! Dodatkowa kwalifikacja w żeglarstwie.

poniedziałek, 3 czerwca 2024
Informacja prasowa PZŻ

8 kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie stała się faktem! Polska będzie miała swojego reprezentanta na igrzyskach olimpijskich w klasie ILCA 7. Stało się tak, gdyż z wystawienia swojego zawodnika zrezygnowała szwedzka federacja żeglarska, a Polska była pierwsza na liście rezerwowych. Zespół ds. przygotowań olimpijskich PZŻ rekomendował do startu w igrzyskach Michała Krasodomskiego, a dziś Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego tę rekomendację zatwierdził.

Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk) bardzo dobrze spisał się w kwietniowych Last Chance Regatta w Hyeres. Te regaty były ostatnią szansą na uzyskanie olimpijskiej kwalifikacji. Michałowi niewiele zabrakło do szczęścia. W regatach zajął świetne czwarte miejsce, ale do zdobycia były tylko trzy przepustki.

Gdy okazało się, że Szwedzi nie wyślą na igrzyska swojego reprezentanta w klasie IlCA 7 rozpoczęła się procedura powołania zawodnika rezerwowego. Światowa Federacja Żeglarska World Sailing po konsultacjach z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim oficjalnie potwierdziła, że miejsce to należy się Polsce, a Polski Związek Żeglarski potwierdził, że z przysługującego mu prawa skorzysta.

Wczoraj zespół ds. przygotowań olimpijskich PZŻ rekomendował Michała Krasodomskiego do startu w igrzyskach. Dziś, decyzją Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego, rekomendacja zmieniła się w oficjalną imienną nominację i polski żeglarz zamiast na wakacje pojedzie na igrzyska! Zarząd zatwierdził też wcześniejsze rekomendacje dotyczące Agaty Barwińskiej (klasa ILCA 6), Julii Damasiewicz (Formula Kite kobiet), Maksymiliana Żakowskiego (Formula Kite mężczyzn). Nominacje te muszą zostać jeszcze oficjalnie zatwierdzone przez Polski Komitet Olimpijski.

Znamy więc już cały skład żeglarskiej reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) – klasa 49er

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań) – klasa 49erFX

Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) – klasa iQFoil mężczyzn

Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski) – klasa iQFoil kobiet

Julia Damasiewicz (AZS Poznań) – klasa Formula Kite kobiet

Maks Żakowski (AZS Poznań) – klasa Formula Kite mężczyzn

Agata Barwińska (SSW MOS Iława) – klasa ILCA 6

Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk) – klasa ILCA 7

 

Żeglarska rywalizacja w ramach igrzysk olimpijskich Paryż 2024 odbędzie się w Marsylii. Pierwsze wyścigi zaplanowano na 28 lipca, a ostatnie medale wręczone zostaną 8 sierpnia.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 września

Zmarł Wim van Acker - wybitny żeglarz lodowy, popularyzator klasy DN, m.in. w Polsce. Wielokrotny uczestnik mistrzostw Polski w żeglarstwie lodowym, mistrz Polski w 1971 r., a także człowiek, który żeglarstwu lodowemu w Polsce służył wielką pomocą fachową
niedziela, 8 września 1991
W czasie wejścia do Helu, na zewnętrzny falochron zostaje rzucony s/y "Antracyt"; dzięki szybkiej akcji ratowniczej uratowano załogę i jacht.
czwartek, 8 września 1983
Alain Colas na trimaranie "Manoureva" wystartował z Saint Malo w samotny rejs do Sydney, bijąc rekord trasy (79 dni, 6 godzin i 34 minuty).
sobota, 8 września 1973
W Portsmouth nastąpił start do pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread Race. W regatach wystartowały polskie jachty "Otago" (Kpt. Zdzisław Pieńkawa) i "Copernicus" (Kpt. Zygfryd Perlicki). Regaty wygrał meksykański kecz "Sayula II".
sobota, 8 września 1973
Z Gdyni wyruszyła "Chatka Puchatków" z załogą Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz; trasa wiodła przez Morze Północne do Boulogne, potem Calais, Port-Saint-Luis-du Rhone, rzekami, kanałami do Marsylli, Morze Śródziemne, Maderę, Martynikę, później już samo
poniedziałek, 8 września 1958
Zakończenie wyprawy Magellana - "Victoria" pod dowództwem Juana Sebastiana de Elcano dotarła do Sewilli.
poniedziałek, 8 września 1522